Konferencja prasowa Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz

2012-11-19 02:57:16

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz – wiceminister spraw zagranicznych RP ds. współpracy rozwojowej i problematyki wschodniej będzie uczestniczyć w debacie „Ukraina – co po wyborach?”, zorganizowanej w WSIiZ 19 listopada. Uczelnia zaprasza mieszkańców Podkarpacia do udziału w spotkaniu. Termin zgłoszeń upływa 16 listopada.

Jak wyglądać będzie sytuacja Ukrainy po wyborach do Rady Najwyższej? Jak w kontekście ukraińskich wyborów kształtować powinny się relacje pomiędzy Ukrainą a Polską i Unią Europejską? W końcu jakie są perspektywy rozwoju współpracy transgranicznej Polski i Ukrainy? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą znakomici prelegenci, którzy wystąpią podczas debaty, zorganizowanej przez Regionalne Centrum Informacji Europejskiej w Rzeszowie oraz Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Debata rozpocznie się o godzinie 9:30 w auli A3 w budynku głównym Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, przy ul. Sucharskiego 2. Minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz będzie gościem honorowym spotkania.

Debata skierowana jest do mieszkańców Podkarpacia narodowości polskiej i ukraińskiej, w tym osób zaangażowanych w dwustronne relacje polsko-ukraińskie, przedstawicieli władz lokalnych i samorządowych oraz organizacji pozarządowych, a także młodzieży ukraińskiej studiującej w Polsce.

- Chcemy zwrócić uwagę szerszego grona odbiorców na znaczenie ukraińskich wyborów oraz ich wpływ na dalsze relacje Ukrainy z Polską i Unią Europejską, zwłaszcza w wymiarze współpracy transgranicznej i realizacji inicjatywy Partnerstwa Wschodniego – wyjaśnia Dominik Łazarz, dyrektor RCIE.

Panelistami debaty będą Elżbieta Łukacijewska – poseł do Parlamentu Europejskiego, Teresa Kubas-Hul – przewodnicząca Sejmiku Województwa Podkarpackiego, prof. Bohdan Hud – dyrektor Instytutu Integracji Europejskiej Uniwersytetu Lwowskiego, Rafał Sadowski – ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich oraz Dominik Łazarz – dyrektor Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej w Rzeszowie. Ponadto udział w tym przedsięwzięciu zadeklarowali m.in. Małgorzata Chomycz-Śmigielska – Wojewoda Podkarpacki, Sławomir Miklicz – członek Zarządu Województwa Podkarpackiego. Patronat nad debatą objęli: Vladyslav Kanevskyi – Konsul Generalny Ukrainy w Lublinie oraz Jerzy Krzanowski – Konsul Honorowy Ukrainy w Rzeszowie.

Debata stanowić będzie podsumowanie przedsięwzięcia „Polskie doświadczenia, ukraińskie perspektywy. Wybory 2012”, realizowanego przez RCIE we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP.

- W ramach tego działania realizowany jest we współpracy z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Rzeszowie cykl warsztatów „Po sąsiedzku”, skierowanych do młodzieży z Polski i Ukrainy oraz społeczności lokalnej. Podczas spotkań konsultanci RCIE przedstawiają polskie doświadczenia odnośnie udanej transformacji systemowej i gospodarczej oraz ukraińskie perspektywy w tym zakresie – mówi Dominik Łazarz.
Warsztaty zostały objęte patronatem Instytutu Adama Mickiewicza.

Wszystkich zainteresowanych udziałem w debacie zapraszamy do zgłaszania się pod numerem telefonu (17) 86 61 284, adresem e-mail rcie@wsiz.rzeszow.pl lub osobiście do siedziby RCIE mieszczącej się w budynku głównym WSIZ przy ul. Sucharskiego 2, pok. 143, a także za pośrednictwem portalu społecznościowego facebook pod adresem www.facebook.com/rcierzeszow/events. Termin zgłoszeń upływa 16 listopada.