W 30 dni dookoła Europy

2013-07-10 08:17:44

30 dni, 13 krajów, 7 osób i 25-letni volkswagen T3. Studenci Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie wyruszyli na podbój Europy. Podróż dofinansowała uczelnia, która objęła wyprawę patronatem.

BusTrip into the wild to samodzielny projekt podróżniczy studentów WSIiZ. Międzynarodową ekipę tworzą osoby, które same zgłosiły się do wyprawy. Wśród nich jest 5 Polaków i dwóch Ukraińców. Podróż planują jak najniższym kosztem, a wyzwania uwiecznią na video.

- Zaplanowana trasa wynosi  ponad 6 tys. km. Zwiedzimy m.in. : Ostrawę, Wiedeń, Wenecję, Ravennę, a także Rzym, Genewę i Monako, Zurych, Paryż oraz Brukselę, Amsterdam, Hanower i Berlin – mówi Marek Maśniak, student I roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej i pomysłodawca wyprawy.

Przygotowania do podróży trwały od kilku miesięcy. Studentom udało się kupić starego volkswagena po okazyjnej cenie 3 tys. zł. Musiał zostać wyremontowany i przerobiony tak, aby można było w nim przejechać Europę. Większość napraw uczestnicy wykonali sami m.in. elektrykę, ogumienie i paski hamulcowe. Remont trwał cztery miesiące. W podróży uczestnicy najbardziej boją się awarii busa. Wierzą jednak, że ich 25-letni „ogórek” dowiezie ich do celu.

-  Projekt jest dla nas wyzwaniem, traktujemy go jak podróż życia. Jedziemy z przekonaniem, że uda nam się przebyć całą trasę i zrealizować wszystkie jej punkty. Jeśli coś się popsuje lub będziemy musieli spać na plaży pod gołym niebem, potraktujemy to jak przygodę – mówi Karolina, studentka III roku dziennikarstwa.

W podróż zabierają najbardziej niezbędne rzeczy – m.in. kuchenkę gazową, chochle, garnki i siekierkę, ponieważ większość nocy planują spędzić pod namiotem. Kilka osób zdecydowało się przyjąć ich na nocleg w ramach coachsurfing. Wczorajszej nocy grillowali i biwakowali w ogrodzie pod Ostrawą.

- Większość z nas zna się od niedawna, mamy różne zainteresowania, kierunki studiów, jesteśmy nawet w różnym wieku. Łączy nas pasja, chęć podróżowania i poznania świata. Jesteśmy pewni, że zapewni to naszej wyprawie powodzenie. Dziękujemy uczelni za patronat nad wyprawą i przekazane na ten cel 3 tys. zł – mówią.

Studenci odwiedzą Czechy, Austrię, Węgry, Chorwację oraz Słowenię, Włochy, Watykan i Monako, a także Szwajcarię, Francję, Belgię, Holandię i Niemcy. Etapy ich podróży można śledzić na facebooku na funpage: BusTrip into the Wild.