Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy rozdaje indeksy!

2013-09-19 03:05:01

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie rozpoczęła zapisy na kolejną edycję Ekonomicznego Uniwersytetu Dziecięcego – inicjatywy edukacyjnej skierowanej do uczniów klas 5. i 6 szkół podstawowych. Uczestnictwo jest nieodpłatne.

Program działa w ośrodkach akademickich w Rzeszowie, Warszawie, Katowicach, Białymstoku, Kielcach, Poznaniu oraz Wrocławiu – gdzie rusza inauguracyjny semestr zajęć. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem pełni Minister Edukacji Narodowej. Program dofinansowany jest ze środków Narodowego Banku Polskiego.

- Od kilku lat staramy się promować przedsiębiorczość i edukację ekonomiczną wśród najmłodszych. Nasze doświadczenia pokazują, że ekonomia może być ciekawa również dla uczniów szkoły podstawowej – mówi Marcin Dąbrowski, dyrektor Fundacji Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych.

120 indeksów do rozdania

O 120 indeksów EUD mogą ubiegać się uczniowie, którzy między 18 września a 2 października wypełnią formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie uniwersytet-dzieciecy.pl. Można tam również znaleźć szczegółowe informacje na temat programu zajęć, harmonogramu i miejsca spotkań.

- Jeśli liczba chętnych przekroczy limit miejsc, będziemy podobnie jak w poprzednich edycjach, rekrutować uczestników EUD w drodze losowania – zapowiada Urszula Pasieczna, rzecznik prasowy WSIiZ.

Interesujące wykłady i warsztaty

Mali studenci zimowej edycji EUD będą uczestniczyć w sześciu ciekawych wykładach. Na zajęciach będzie można dowiedzieć się m.in.: po co istnieją banki? czym jest marketing? czym się różnią działania marketingowe w internecie od działań tradycyjnych? co to jest rynek nieruchomości? czym jest rozwój gospodarczy i od czego zależy? co to jest kooperencja i dlaczego przedsiębiorstwa współpracują ze sobą? jak przekonywać innych do swoich racji? W jaki sposób skutecznie zaprezentować swoją osobę?

Spotkania EUD mają charakter interaktywny. Formułę zajęć stanowi wykład, prace warsztatowe oraz publiczna prezentacja wyników prac. Wykłady prowadzone są przez nauczycieli akademickich, a przy realizacji zajęć praktycznych pomagają wolontariusze. Podczas warsztatów mali studenci, odgrywając role: kierowników zespołów, negocjatorów, inwestorów giełdowych czy specjalistów ds. marketingu, uczą się pracować w grupie, samodzielnie myśleć i planować oraz kształcą umiejętności przekładania wiedzy na praktykę.

- Semestr zajęć kończy się testem ze zdobytej wiedzy i wręczeniem wartościowej nagrody trzem najlepszym studentom w danym ośrodku – zachęca Pasieczna.

Blogi, komiksy, konkursy…

Oprócz zajęć stacjonarnych, studenci EUD mogą uczestniczyć w innych formach aktywności, realizowanych za pośrednictwem strony uniwersytet-dzieciecy.pl. Mali eksperci EUD prowadzą blogi ekonomiczne, tworzą komiksy promujące przedsiębiorczość, biorą udział w konkursach edukacyjnych. Najlepsi z nich są nagradzani. Studenci EUD mają też swoje pismo Magazyn Młodego Menedżera „Ekonopedia” skierowany do nastolatków zaciekawionych przedsiębiorczością, ekonomią i biznesem. Czasopismo wydawane jest w wersji drukowanej i internetowej dostępnej na: http://www.ekonopedia.pl.

W ramach Uniwersytetu organizowane są również zajęcia dla rodziców, które mają pomóc w wychowaniu ekonomicznym dzieci i kształtowaniu u najmłodszych postaw przedsiębiorczych.