Zamojski fresk w WSZiA

2013-10-07 10:42:06

Wykonany w technice "fresku mokrego" przez Międzynarodową Szkołę Polsko - Włoskich Artystów FRESCOPOLIS pod przewodnictwem znakomitego malarza Vico Calabro został otwarty, 5 października br. w Collegium Novum przy Sienkiewicza 22a. O znaczeniu wydarzenia świadczy chociażby fakt jak liczne i zaczne grono uczestniczyło w otwarciu - władze miasta, uczelni, artyści, studenci oraz uczniowie Państwowego Liceum Plastycznego w Zamościu.

"W tym rebusie metafora splata się z realiami. Jest tu na przykład odcisk palca Bernarda Morando, który tak jak ciąg półkolistych arkad – jest pomysłem Macieja Sęczawy. Kielnia to swoisty atrybut malarza fresków, a św. Katarzyna z kołem patronuje uczniom, studentom i nauczycielom, także uniwersytetom i bibliotekom oraz wszystkim tym zawodom ( a może czynnościom), które mają cokolwiek wspólnego z kołem, bo wszystko kołem się toczy. Dobry duch z lirą – zwiewna i lekka postać – motyw tak charakterystyczny w grafikach Vico Calabro – patronuje całemu przedsięwzięciu i jest dobrym duchem, który spowoduje, że zasiane ziarno – jak zauważa Calabro – wyda w przyszłości kolejne owoce" - wyjaśnia znaczenie symboliki umieszczonej na fresku Izabela Winiewicz-Cybulska, zamojski historyk sztuki, animator kultury i pedagog.

Więcej szczegółów na temat festiwalu już w kolejnym numerze Naszego Forum.