UNIKIDS w WSZiA

2013-10-16 12:04:17

O potworach i spółce mówił podczas wykładu inauguracyjnego w Uniwersytecie Dziecięcym UNIKIDS ppłk dr Marcin Niemcewicz, specjalista z dziedziny biologii molekularnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, 12 października w auli Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu.

Studentów w wieku 6-13 lat wraz z rodzicami powitał także dr Janusz Skwarek, dziekan Wydziału Fizjoterapii i Pedagogiki naszej uczelni. Jak na dziekana przystało, radośnie i z gitarą w ręku.

- Bardzo mi się podobało. To duża umiejętność przekazania dzieciom wiedzy trudnej w sposób łatwy i dostępny – komentowała jedna z mam obecna wraz z synkiem na wykładzie. O działalności UNIKIDS dowiedziała się podczas Galerii Zajęć Pozalekcyjnych w Twierdzy. Uniwersytet Dziecięcy jest inicjatywą ogólnopolską. Na naszym terenie działa w Tomaszowie Lubelskim i Zamościu.

Dziecięce wykłady odbywają się 1 lub 2 razy w miesiącu, w auli wykładowej i trwają około 1,5 godz. Mali studenci mają zajęcia z profesorami renomowanych uczelni krajowych i zagranicznych, ekspertami w danej dziedzinie. Sposób prowadzenia wykładów oraz forma przekazu dostosowane są do wieku dzieci. Każdy mały student dostaje indeks oraz legitymację studencką. Za udział w każdym wykładzie studenci otrzymują pieczątkę: zebranie 3 pieczątek w semestrze skutkuje jego automatycznym zaliczeniem. Nie ma egzaminów są za to quizy z nagrodami. Program wykładów obejmuje tematy z różnych dziedzin wiedzy m.in: z astronomii, antropologii, biologii, matematyki, fizyki, chemii, paleontologii, ekonomii, psychologii, medycyny, czy prawa.

Rektor naszej uczelni dr inż. Jan Andreasik objął patronat nad działalnością UNIKIDS w Zamościu. Uczelnia łączy wszystkie pokolenia, ludzi ciekawych świata i żądnych wiedzy od maluchów z UNIKIDS począwszy, poprzez studentów I i II stopnia aż do słuchaczy Zamojskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.