DOROTA ŁAMIE STEREOTYPY

2013-10-31 09:33:32

- Po Michale z budownictwa przewodniczącym została Dorotka z budownictwa? Czy to coś znaczy? Budownictwo górą!

- Widocznie najlepsi studenci są właśnie z budownictwa (śmiech). Mówiąc jednak bardziej poważnie, uważam, że to przypadek. Podczas wyborów byli obecni również przedstawiciele innych kierunków. Aczkolwiek, to nie od kierunku kształcenia zależał werdykt przeprowadzonego głosowania, a od zaufania do kandydata.

- Łatwo jest studiować ten kierunek?

- Ciężko jest odpowiedzieć jednoznacznie na te pytanie. Wiele zależy od ambicji studenta oraz tego, czy ktoś fascynuje się budownictwem. Mnie jest łatwiej, ponieważ zawsze interesowałam się sztuką budowlaną i wszelką technologią jaka jest z tym kierunkiem związana. Jeśli jednak miałabym wybierać, to odpowiedziałabym, że nie jest łatwo. Jest wiele przedmiotów, które do najprostszych nie należą. Aczkolwiek istnieje sposób na to, by sobie poradzić – systematyczność w nauce, ponieważ wszystkie przedmioty kierunkowe są ze sobą ściśle powiązane. Ma to jednak wyjaśnienie w przyszłości – inżynier budownictwa odpowiada za jakość wykonanych robót budowlanych, a bez znajomości obowiązujących norm i zasad stosowanych przy obliczeniach, ciężko jest doprowadzić do pomyślnego zakończenia podjętej pracy na budowie.

- Czy wg Ciebie płeć ma tu coś do rzeczy?

- Uważam, że płeć nie ma tu nic do rzeczy. Owszem, wciąż jest to pewnym zaskoczeniem, gdy widzi się kobietę chodzącą w kasku po budowie. Sama się z tym spotkałam odbywając praktyki w jednej z firm budowlanych. Wciąż dominują mężczyźni, jednak coraz większa liczba kobiet jest zainteresowana budownictwem. Jeśli miałabym oprzeć się na własnym przykładzie, to ja należę do grupy pań, które lubią łamać stereotypy i uważam, że takich „stereotypołamaczek” będzie w przyszłości więcej. Obecnie kobiety coraz lepiej radzą sobie ze stanowiskami kierowniczymi. Posiadają bowiem zdolność wykonywania kilku prac jednocześnie, przy czym nie tracą na ich jakości. Uważam więc, że jako kierownik budowy, który koordynuje wszystkie wykonywane prace, kobiety doskonale by sobie poradziły.

- Jak sądzisz co zdecydowało, że Ty zostałaś wybrana na przewodniczącą?

- Jako studentka pierwszego roku budownictwa byłam członkinią Rady Samorządu Studentów. Udzielałam się przy wielu organizowanych przez Samorząd akcjach. Poznałam dzięki temu organizację pracy Samorządu. Myślę, że moi wyborcy, dostrzegli we mnie osobę, która jest kompetentna na stanowisko Przewodniczącej. Zawsze starałam się wywiązywać z obowiązków, które zostały wobec mnie nałożone, a do tego pozostawać ze wszystkimi w koleżeńskich relacjach. Przy okazji bardzo chciałabym im podziękować za wszystkie oddane na mnie głosy i postaram się, by nie żałowali swojego wyboru.

- Przedstaw nowy samorząd. Ile liczy członków i co to za studenci?

- W skład nowej Rady Samorządu Studentów Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu wchodzą:

1. Dorota Wypych – przewodnicząca; studentka II roku Budownictwa
  2. Tomasz Parol – sekretarz; student II roku Fizjoterapii
  3. Gelbi Polakowski – członek; student II roku Fizjoterapii
  4. Tetiana Senyk – członek; studentka II roku Administracji
  5. Olesya Onyskiv – członek; studentka II roku Administracji
  6. Mateusz Bajan – członek student III roku Administracji
  7. Ewelina Bednarczyk – członek; studentka II roku Fizjoterapii

Bardzo możliwe, że skład Samorządu się powiększy, gdyż zgodnie z regulaminem, 7 osób to minimum. Na najbliższym zebraniu wnioski, o przyłączenie nowych członków Rady Samorządu, zostaną opiniowane. Im więcej osób, tym więcej pomysłów na przyszłość.

- Jakie najbliższe plany i działania są przewidziane przez Samorząd Studencki?

- Obecnie niewiele mogę na ten temat powiedzieć, ponieważ jesteśmy przed zebraniem Samorządu, na którym mamy ustalić plan działania. Kilka pomysłów już mam, reszta członków Samorządu również myśli nad organizacją pracy i akcjach, do których, jako Samorząd, moglibyśmy się włączyć. Przy najbliższym spotkaniu Samorządu, będziemy musieli te wszystkie pomysły przedyskutować we własnym gronie i uzyskać aprobatę władz uczelni. W tej chwili mogę zapewnić, że jako Samorząd będziemy chcieli zorganizować kilka imprez dla studentów – m.in. otrzęsiny pierwszych roczników. Miejmy nadzieję, że Kanclerz będzie nam przychylny. Chcielibyśmy również nawiązać współpracę z innymi uczelniami znajdującymi się na terenie Zamościa. Na pewno taka współpraca zaowocowałaby nowymi możliwościami, chociażby przy organizacji Wiosny Studenckiej, której również będziemy chcieli się podjąć. Miejmy nadzieję, że wszystkie pomysły uda nam się zrealizować.

- Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała Małgorzata Bzówka