Dzieci świata

2013-11-19 08:18:54

Wczoraj odbył się kolejny wykład w ramach Uniwersytetu Dziecięcego UNIKIDS. Wykład pt. "Dzieci świata" poprowadził znany podróżnik i autor książek Robb Maciąg.

Co robią dzieci w Nepalu po szkole?
Jak wygląda gimbus w Indiach?
A czy oni mają takie same podręczniki?
Jak Chińczycy mówią „dzień dobry”?

Na te i inne pytania nasi młodzi studenci znaleźli odpowiedzi na wykładzie o dzieciach świata.

Dzieci słuchały legendy, obejrzały slajdy i filmy, wysłuchały historii z rożnych zakątków świata. W trakcie wykładu dowiedziały się również jak mieszkają, jak pracują, jak uczą się i jak bawią dzieci z Indii, Chin, Iranu, Pakistanu, Laosu, Turcji i Tadżykistanu. Zobaczyły także ich naturalne środowisko – domy oraz zwierzęta. W międzyczasie nauczyły się powitań po chińsku, nepalsku, turecku i laotańsku.

Zobaczyły szkolne podręczniki napisane wesołymi literkami. Książki do matematyki z Chin, lub napisane od tyłu po arabsku.

Robb został laureatem aż dwóch Travelerów miesięcznika National Geographic (w 2007 za „Podróż Życia” i w 2013 za „Podróżniczą Książkę Roku”) oraz nagrody Podróżnika Roku miesięcznika Podróże (2005, kategoria „Świat”). Więcej na http://ku-sloncu.org

Kolejny wykład odbędzie się 30 listopada. W trakcie wykładu poznamy odpowiedzi między innymi na następujące pytania:

Do czego dźwięk potrzebuje powietrza? Przecież nie do oddychania!
Czy biedronki mają uszy? Kto słucha brzuchem a nie uchem?
Czy można usłyszeć Słońce? i o tym, że wprawdzie dźwięku nie można zobaczyć, ale dzięki niemu można widzieć. O gwiezdnych wojnach, burczy brzuchach i rekordzistach wrzasku.

Dowiemy się, że niekoniecznie największy znaczy też najgłośniejszy, kogo słychać najgłośniej i że nie jest to ryczący lew, wyjec, czy płetwal błękitny lecz mała krewetka pistoletowa.

Poznamy  „człowieka nietoperza” i jego niezwykłe umiejętności „widzenia uszami”. Dowiemy się, że biedronki „pachną do siebie”, a pająki mają uszy na kolanach, zaś słoń uwielbia słuchać brzuchem :)

Zajęcia będą prowadzone przez: dr Irena Cieślińska

dr Irena Cieślińska, redaktor wielu czasopism popularnonaukowych. W latach 2001 – 2005 roku pracowała na stanowisku redaktor naczelnej miesięcznika „Wiedza i Życie”. Posiada jedenastoletnie doświadczenie dydaktyczno-naukowe zdobyte w trakcie pracy w Katedrze Metod Matematycznych na Wydziale Fizyki UW. Od 2006 roku jest pracownikiem Centrum Nauki Kopernik, obecnie na stanowisku zastępcy dyrektora CNK Jest laureatką licznych nagród, m.in. nagrody w konkursie im. Karola Sabatha na „Najlepszy tekst popularnonaukowy” oraz nagrody specjalnej za tekst o współczesnej medycynie.