STYPENDIA MINISTRA

2013-12-12 03:20:26

Daria Łapa, studentka III roku pedagogiki i Marta Soboń, podwójna studentka, I roku magisterki z fizjoterapii oraz II roku finansów i rachunkowości zostały stypendystkami Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Przypominamy, że stypendium wynosi 14 tys. zł i jest przyznawane studentom za wybitne osiągnięcia.

Daria pracuje, w branży totalnie nie związanej z kierunkiem swoich studiów, w firmie stolarskiej w Łabuńkach, zajmującej się projektowaniem i wykonawstwem mebli na zamówienie. Pedagogika, w tym praca z młodzieżą, w szczególności z tzw. trudną, jest jej pasją i spełnieniem marzeń. Swoje publikacje, najczęściej poświęca na prezentowaniu i szukaniu najlepszych metod pracy nauczyciela w szkole i poza nią. Pracuje w Studenckim Kole Młodych Pedagogów.
- Problemów jest więcej niż kiedyś i trudniej je przezwyciężać. Ale często nie doceniamy wartości zwykłej rozmowy i zainteresowania się młodym człowiekiem. Bo jeśli postępuje źle, zawsze jest tego jakaś przyczyna – tłumaczy Daria. Pieniądze ze stypendium przeznaczy na kursy doszkalające z asystenta rodziny i streetworkingu (ulicznej pracy socjalnej).

O innych myśli także Marta Soboń, w której sferze zainteresowań jako fizjoterapeutki są schorzenia i dolegliwości związane z kręgosłupem. Uczestniczy w konferencjach i publikuje w pismach punktowanych przez ministerstwo, także w uczelnianym periodyku naukowym – Zamojskie Studia i Materiały. Kieruje pracami Studenckiego Koła Naukowego Fizjoterapeutów RADIATUS. Na swoim koncie ma także inne osiągnięcia – była stypendystką Marszałka Województwa Lubelskiego i zdobyła wyróżnienie na etapie uczelnianym w konkursie Studencki Nobel 2013. Zapytana o drugi kierunek studiów – finanse i rachunkowość, delikatnie się uśmiecha.
- Bardzo interesuje mnie nie wydawanie a pomnażanie pieniędzy – całkiem na serio odpowiada Marta.

W historii uczelni, od 2004 roku 52 studentów zdobyło stypendia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Rekordowym rokiem był 2010/2011, w którym było 11 stypendystów, studentów pedagogiki i fizjoterapii. Indywidualni rekordziści są absolwentami fizjoterapii - Emilia Witek (trzykrotna stypendystka) i Paweł Kalinowski (czterokrotny stypendysta).