INFORMATYK W ELICIE ZAWODÓW

2014-03-31 02:01:50

Potrzeby rosną, ale równocześnie maleje liczba studentów kierunku informatyka - podajemy tezę profesora Wojciecha Cellarego z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu opublikowaną 17 marca br. w Gazecie Wyborczej w tekście "Informatyk to jest ważne". I tak jest w Europie, bo w Polsce informatyka od trzech lat króluje w statystykach kierunków najpopularniejszych.

A od dwóch lat jest numerem jeden i stale rośnie liczba studentów tego kierunku (w 2011 – 27 625 studentów I roku, w 2012 – 30 639 i w 2013 – 31 782 wg. raportów Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego).
Stereotyp informatyka – to obraz mało komunikatywnego chłopaka ubranego w koszulę w kratkę, który w swojej dziupli wystukuje na klawiaturze, wpatrzony w ekran po kilkanaście godzin dziennie.

Pracodawcy natomiast oprócz kwalifikacji twardych (technicznych) coraz częściej od informatyków wymagają także przygotowania biznesowego – umiejętności rozmów z przyszłymi kontrahentami, dobrej obsługi klienta czy też kierowania zespołem i sprawnej organizacji pracy.

O potrzebach umiejętności miękkich pracodawcy przekonany jest absolwent kierunku, Grzegorz Zieliński, obecnie dyrektor Okręgu Lubelskiego OVB Allfinanz. - W zderzeniu z rynkiem pracy u absolwentów da się zaobserwować brak wizji własnej perspektywy zawodowej, przygaszone (lub nierozbudzone jeszcze) ambicje, małą wiarę w siebie i awersję do podjęcia ryzyka na rynku pracy. Oczekiwania pracodawców to zazwyczaj doświadczenie zawodowe, ale można to zniwelować, wykazując ponadprzeciętne chęci do pracy, kreatywność oraz nienaganne przygotowanie merytoryczne, wykraczające poza standardowe wymagania. Niejednokrotnie dziś bada się u kandydatów do pracy osobowość i umiejętności miękkie zamiast wiedzy, bowiem ją można nabyć i jest to zadanie dużo prostsze, niż proces wypracowania właściwego nastawienia wewnętrznego do wykonywanej pracy.

Jak wynika z danych Eurostatu, na 500 mln Europejczyków tylko 2,8 mln to zawodowi informatycy. Choć ich wpływ na dzisiejszą cywilizację jest nieoceniony, stanowią 1,25 proc. łącznej siły roboczej UE. Informatyk to ciągle zawód bardzo elitarny.

Do przyszłej elity zalicza się także Aneta Derkacz, studentka I roku informatyki w Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji. Niewątpliwie jest dziewczyną (do tego bardzo ładną), niezwykle otwartą i komunikatywną. A do tego nie chodzi w koszuli w kratkę.

- Zawsze mnie interesowało – co jest w środku komputera i dlaczego tak działa? – uśmiecha się Aneta. Wraz z kilkoma innymi studentami z pierwszego roku uczestniczy w zajęciach Akademii CISCO.
70 – 80 proc. ogłoszeń w regionie lubelskim na portalu pracuj.pl dotyczy specjalistów z zakresu IT, co druga oferta pracy dotyczy programisty.

- Rozwój firmy jest uzależniony od kadry. Nasza firma potrzebuje nowych, ambitnych informatyków – programistów, z którymi będziemy w stanie stworzyć nowe produkty – potwierdza Tomasz Szewczyk, właściciel Sitaniec Technology. Ta zamojska firma jest partnerem uczelni w Akademickim Klastrze Inżynierii Wiedzy.
Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji oferuje studia inżynierskie na kierunku informatyka. Są to studia o profilu praktycznym. W trakcie studiów, każdy ze studentów może odnaleźć się w "swoim" obszarze zainteresowań informatycznych, ale odpowiadając na potrzeby rynku, szczególnie poleca się studentom rozwijać umiejętności programistyczne.
- Dobrzy informatycy, a szczególnie programiści, umiejętnie poruszający się w obszarze nowoczesnych technologii jak np. urządzenia mobilne, środowiska chmur obliczeniowych, inteligentna analiza danych, będą jeszcze przez długi czas poszukiwani przez pracodawców – zachęca rektor uczelni, informatyk z zawodu i z zamiłowania dr inż. Krzysztof Pancerz.

Uczelnia przywiązuje dużą wagę do tego, aby oferowana tematyka zajęć nadążała za szybkim rozwojem technologicznym. Główny nacisk położony jest na zdobycie przez studentów praktycznych umiejętności oczekiwanych przede wszystkim przez przedsiębiorców branży IT. Cel ten uczelnia zamierza osiągnąć przez ścisłą współpracę z przedsiębiorcami.

W 2013 r. Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu współzałożyła z firmami branży IT z Warszawy, Rzeszowa i Zamościa Akademicki Klaster Inżynierii Wiedzy. Współpraca z firmami z klastra przekłada się na konkretne działania skierowane przede wszystkim do studentów.

- Tematyka części zajęć projektowych przygotowywana jest w porozumieniu z przedsiębiorcami. Już podczas wakacji pierwsza grupa studentów weźmie udział w praktykach zorganizowanych przez firmy partnerskie zrzeszone w klastrze. Osoby wyróżniające się zostaną zaproszone na staż, a w perspektywie jest także możliwość zatrudnienia. W ramach studiów zostaną zorganizowane warsztaty praktyczne prowadzone przez wybraną kadrę z dużym doświadczeniem zawodowym – informuje nowy dziekan Wydziału Zarządzania Administracji dr inż. Andrzej Burda, również informatyk. Warsztaty zostały tak pomyślane, aby nie tylko wyposażać studentów w umiejętności twarde, ale także kształtować umiejętności miękkie, których deficyt jest obserwowany, a które są niezbędne w działaniach profesjonalnych informatyków.

Ponadto uczelnia proponuje w swojej ofercie kształcenie informatyczne na wcześniejszych etapach edukacji. W otwieranym w tym roku przez WSZiA Akademickim Liceum Ogólnokształcącym jedną z klas będzie klasa o profilu informatycznym, gdzie m.in. w ramach dodatkowych przedmiotów uczniowie będą poznawać nowoczesne technologie internetowe.

- Zamość może więc stać się miejscem zdobycia umiejętności informatycznych poszukiwanych na globalnym rynku pracy branży IT. Zachęcamy więc, aby ścieżkę swojej przygody z informatyką, a także kariery zawodowej, zaczynać w Zamościu, a z powodzeniem będzie można ją kontynuować w dużych ośrodkach w Polsce i na świecie - zaprasza rektor Krzysztof Pancerz.