Zapraszamy na szkolenie: Bezpieczeństwo danych osobowych w placówkach medycznych

2014-04-02 12:58:55

Ochrona danych osobowych pacjentów jest obowiązkiem każdej placówki medycznej. Wiążę się to z zachowaniem tajemnicy medycznej, przestrzeganiem przepisów o prowadzeniu dokumentacji medycznej, a także  prawidłowym  zabezpieczaniem danych osobowych w myśl przepisów ustawy o ochronie danych osobowych. Stosowanie wszystkich aktów prawnych regulujących zasady ochrony tych informacji rodzi w praktyce wiele problemów. Tylko odpowiednie procedury w placówce zapewnią przetwarzanie danych w sposób zgodny z prawem.

Dowiedz się:

• Jakie obowiązujące przepisy o ochronie danych osobowych dotyczą placówek medycznych i jak je właściwie zastosować w Twojej jednostce?
  • Jakie wymagania formalno-prawne musisz spełniać przetwarzając dane osobowe w swojej placówce?
  • Jakich zasad  musisz bezwzględnie przestrzegać, by nie łamać ustawy o ochronie danych osobowych w placówce medycznej?
  • Co musisz zaktualizować, jeśli w twojej jednostce dane osobowe są chronione nieprawidłowo?
  • Jakie zmiany są dopiero planowane w zakresie ochrony danych  osobowych  i co one dla Ciebie oznaczają?

Szkolenie skierowane do:

• właścicieli i kierowników ZOZ i NZOZ,
  • osób mających styczność z danymi osobowymi w placówkach służby zdrowia, (kadra kierownicza, menadżerowie ochrony zdrowia, pracownicy działów kadr, lekarze, personel medyczny, pracownicy recepcji),
  • osoby pełniące funkcje Administratora bezpieczeństwa informacji w placówkach służby zdrowia oraz przygotowujące się do pełnienia tej funkcji ,
  • właściciele praktyk zawodowych (lekarzy, pielęgniarek, położnych).

Prowadzący:

• Marzena Poździk – prawnik, specjalista w zakresie ochrony danych osobowych
  • Mirosław Madej – informatyk, specjalista w zakresie systemów informatycznych

Miejsce szkolenia:

Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu
ul. Akademicka 4
22-400 Zamość
sala nr 27, godzina 9:00

Terminy szkoleń:

• 15 kwietnia 2014
  • 21 maja 2014

Czas szkolenia 6 godzin.
 Koszt  uczestnictwa w szkoleniu: 300 zł

Osoby zainteresowane udziałem w szkoleniu prosimy o przesłanie poniżej załączonej Karty Zgłoszenia Uczestnictwa w Szkoleniu FAXEM na nr 84 677 67 10 lub MAILEM: szkolenia@wszia.edu.pl do dnia:

• 11 kwietnia 2014 r. (szkolenie z dnia15 kwietnia)
  • 16 maja 2014 r. (szkolenie z dnia 21 maja)

Informacje o szkoleniu można uzyskać pod numerem telefonu 84 6776770 lub 84 6776746.

Pobierz kartę zgłoszenia na szkolenie

Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania szkolenia w przypadku zbyt małej ilości uczestników lub ewentualnej zmiany terminu.

Część I. - 2 godz.

Ustawa o ochronie danych osobowych i przepisy szczególne – analiza najważniejszych pojęć dotyczących ochrony danych osobowych w placówkach medycznych.

• Podmiot medyczny jako  podmioty zobligowane do przestrzegania przepisów i wyłączenia
  • Dane osobowe, dane medyczne, dokument elektroniczny, elektroniczna dokumentacja medyczna
  • Przetwarzanie danych osobowych

Podmioty odpowiedzialne za przetwarzanie danych osobowych -  ich rola  w jednostce i główne obowiązki

• Administrator danych osobowych ( ADO)
  • Administrator bezpieczeństwa informacji (ABI) – kiedy musi być powołany
  • Administrator systemu informatycznego (ASI)
  • Osoba upoważniona
  • „Procesor” danych osobowych

Część II.  - 2 godz.

Obowiązki placówek medycznych związane z wymogami bezpieczeństwa danych osobowych.

• Kiedy placówka służby zdrowia może legalnie przetwarzać dane osobowe? (pacjenci, lekarze, personel medyczny, kontrahenci)
  • Kiedy i jak prawidłowo spełnić obowiązek informacyjny wobec osób , których dane są przetwarzane
  • Prawa pacjenta, jako osoby, której dotyczą dane medyczne
  • Kiedy udostępniamy a kiedy powierzamy dane do przetwarzania – podobieństwa i różnice