Znam swój region 2014

2014-07-21 08:14:19

Katolickie Radio Zamość i Katolickie Stowarzyszenie ,,Civitas Christiana” w Zamościu zapraszają do udziału w piątej edycji konkursu wiedzy o ,,małych ojczyznach” pod nazwą ,,Znam swój region”.

Przewodnicy turystyczni przygotowali 15 pytań dotyczących historii, kultury i przyrody powiatów: Biłgoraj, Hrubieszów, Lubaczów, Tomaszów Lubelski i Zamość. Zadaniem uczestników konkursu jest udzielenie odpowiedzi na wszystkie pytania i odesłanie ich na adres organizatora.

Konkurs będzie trwał do 31 sierpnia 2014 r. Jego rozwiązanie nastąpi 11 września w czwartek o godzinie 17:10 w programie Skarby Zamojszczyzny/Podróże dalekie i bliskie na antenie Katolickiego Radia Zamość.

Odpowiedzi na pytania można przesyłać na adres: Katolickie Radio Zamość, ul. Hetmana Jana Zamoyskiego 1, 22-400 Zamość z dopiskiem ,,Znam swój region 2014” lub na lukaszkot@poczta.onet.pl

Proszę podać imię i nazwisko, adres oraz numer telefonu. Koordynatorem konkursu jest Łukasz Kot (Katolickie Radio Zamość) 505 103 828.

Konkurs odbywa się pod patronatem Starostwa Powiatowego w Biłgoraju, Hrubieszowie, Lubaczowie, Tomaszowie Lubelskim i Zamościu.

Pytania konkursowe

1. Jak nazywa się dawna ordynacka osada leśna (leśniczówka) położona przy trakcie leśnym ze Skaraszowa do Kątów?
  2. Jaką nazwę nosi najdłuższy i największy wąwóz lessowy w lasach Pańskiej Doliny?
  3. Jakie wydarzenie upamiętnia pomnik na cmentarzu parafialnym w Zawalowie?
  4. Z jakiej miejscowości naszej diecezji pochodzi komandor Bogusław Krawczyk, dowódca okrętu podwodnego „Wilk”, który we wrześniu 1939 roku przedarł się przez blokadę niemiecką i dotarł do Anglii?
  5. Kto i w jakiej miejscowości był fundatorem kościoła, którego wieża jest miniaturą słynnej wieży Kościoła Mariackiego w Krakowie?
  6. Gdzie, kiedy i w jakim dokumencie użyto słów: „My, prałaci, panowie, szlachta i wielmoże Królestwa Polskiego (…) łączymy, równamy i jednoczymy domy i rody nasze, herby i klejnoty nasze ze szlachtą i bojarami ziemi litewskimi (…) obiecujemy (…) nigdy ich (…) nie opuszczać”.
  7. Z jakiej miejscowości pochodzi kompozytor i dziennikarz Radia Wolna Europa Jan Jerzy Hubert Tyszkiewicz?
  8. Podaj nazwę najmniejszego miasta położonego nad Sołokiją?
  9. Co łączy a zarazem dzieli miejscowości Ulów i Łuszczacz?
  10. Jakie miasto w powiecie biłgorajskim znane jest min. z produkcji kas stalowych i sejfów?
  11. Jakie rezerwaty krajobrazowe położone są na terenie powiatu biłgorajskiego?
  12. Podaj przynajmniej trzy miejscowości powiatu biłgorajskiego których nazwy pochodzą od imienia?
  13. Nazwa tej miejscowości znajdującej się w powiecie lubaczowskim pochodzi, według tradycji, od istniejących tu niegdyś dużych stawów. Jaka to miejscowość?
  14. Patronem tego miasta jest św. Florian. Jakie to miasto?
  15. W jakiej miejscowości powiatu lubaczowskiego znajduje się zespół cerkiewny z XVI wieku wpisany w 2013 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO?