Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji
w Zamościu

ul. Akademicka 4, 22-400 Zamość
email: poczta@wszia.edu.pl    spis telefonów »
Informacja: Wykorzystanie ciasteczek na stronach w domenie wszia.edu.pl więcej »
ENG UA
Wirtualna Uczelnia WSZiA
Wirtualna Uczelnia
Portal
Portal Informa- cyjno - Edukacyjny
Poczta
Poczta
WSZiA
Lerni
Kursy Lerni
OPAC
Katalog
OPAC
WSZiA na Facebook
WSZiA
Facebook
Informator rekrutacyjny Studia podyplomowe Centrum Szkoleń i Karier Biblioteka Erasmus+ Kontakt

ŚWIATOWE SYMPOZJUM REHABILITACJI W ZAMOŚCIU

2014-09-24 10:22:18

- To historyczna chwila dla polskiej rehabilitacji. Po raz pierwszy tak znakomite grono odwiedziło Polskę. Zamość chyba również po raz pierwszy w swojej długiej historii był gospodarzem tak prestiżowego, naukowego spotkania o międzynarodowym wymiarzemówił dr n. med. Rafał Sapuła, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego XVI Międzynarodowego Sympozjum Naukowo - Szkoleniowego Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji (PTReh), które odbyło się w dniach 11-13 września br. w Zamościu. Zamojska Klinika Rehabilitacji Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji, której kierownikiem jest dr Sapuła była współ­organi­zatorem tego prestiżowego przedsięwzięcia.

Sympozjum skupiło ponad 600 naukowców i lekarzy praktyków. Wśród uczestników było ponad 80 znakomitych naukowców z Europy, w tym  m.in. Francji, Szwajcarii, Niemiec, Belgii, Finlandii, Holandii, Włoch, Wielkiej Brytanii, Luksemburga, Szwecji, Norwegii, Serbii, Irlandii, Portugalii, Hiszpanii, Czech, Estonii, Łotwy, Węgier, Bułgarii, Turcji - delegatów Zgromadzenia Ogólnego Sekcji i Zarządu Medycyny Fizykalnej oraz Rehabilitacji Europejskiej Unii Lekarzy Specjalistów (UEMS PRM Section & Board -  Physical and Rehabilitation Medicine Section & Board of the European Union of Medical Specialists). W sympozjum uczestniczyli także poza naukowcami z PTReh i UEMS członkowie Komitetu Rehabilitacji, Kultury Fizycznej i Integracji Społecznej Polskiej Akademii Nauk oraz 2 gości z Kanady. Przewodniczącym Komitetu Naukowego była prof. Jolanta Kujawa – Prezes Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji.

Prof. Jolanta Kujawa - Prezes PTReh (w środku) oraz dr n. med. Rafał Sapuła (stoi po prawej) z Profesorami z Europy

Obrady koncentrowały się m.in. wokół problemów rehabilitacji osób z osteoporozą, osób starszych, rehabilitacji w chorobach wewnętrznych, w onkologii, w pediatrii. Bardzo ważnym elementem Sympozjum była sesja poświęcona wyzwaniom dla rehabilitacji wynikających z ICF i konwencji o prawach osób niepełnosprawnych, realizowana ze Stowarzyszeniem Krok za Krokiem, a współfinansowana ze środków PFRON. Wolontariuszami w tej sesji byli min. studenci fizjoterapii z WSZiA w Zamościu.

Organizatorzy uzyskali ponadto granty naukowe na inne sesje z Polskiej Akademii Nauk oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Złotym sponsorem Sympozjum była firma PKP LHS sp. z o.o.

Jak wynika z opinii naukowców - nasi pacjenci mogą czuć się spokojni, poziom polskiej rehabilitacji jest porównywalny do poziomu europejskiego.

Prof. Jan Haftek w trakcie wykładu inauguracyjnego

 Ważnym wydarzeniem pierwszego dnia był wykład inauguracyjny prof. Jana Haftka – żywej legendy polskiej neurochirurgii i rehabilitacji, będącego jednocześnie wykładowcą Katedry Fizjoterapii Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu. W trakcie uroczystości otwarcia Sympozjum Rektor Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji – dr inż. Krzysztof Pancerz uhonorował profesorów związanych z Zamościem i zasłużonych dla rozwoju kierunku fizjoterapia – Prof. Jana Haftka, Prof. Andrzeja Kwolka, Prof. Andrzeja Lesiaka oraz Prof. Krzysztofa Marczewskiego.

Sympozjum towarzyszyły imprezy kulturalne. Goście szczególnie ciepło wspominają Koncert Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego, powitanie przez Zamojskie Bractwo Rycerskie, występ Teatru Ognia „Utopia” oraz wspólną biesiadę w Ośrodku Roztoczańskiego Parku Narodowego. Zachwyceni byli także pięknym zamojskiej Starówki. Z całej Europy płyną emaile z podziękowaniami skierowane do organizatorów.

wszystkie aktualnosci »

TELC

partner ZUS Współpraca partnerska