Metodą małych kroczków

2014-10-21 10:10:52

Losy absolwentów
Rozmowa z Damianem Chwiejczakiem, właścicielem firmy emultimax.pl w Zamościu i absolwentem informatyki i ekonometrii w Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji.

Czym zajmuje się Pana firma?

Multimax zajmuje się szeroko pojętym ogrzewaniem elektrycznym. Specjalizuje się w elektrycznych systemach grzewczych tj. ogrzewanie podłogowe, systemy przeciwoblodzeniowe (rynien, dachów, chodników, podjazdów), ogrzewanie rurociągów. W ofercie mamy bardzo dużą paletę produktów dodatkowych, tj. suszarki do rąk, hotelowe suszarki do włosów, grzejniki elektryczne, nagrzewnice powietrza, przepływowe podgrzewacze wody itp.. W ostatnim okresie bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się również kominki elektryczne, dzięki nowoczesnej technologii efekt płomienia jest bardzo realistyczny, a dzisiejsze czasy powodują, że wielu klientów chciałoby mieć w domu kominek, ale coraz mniej z nich taki tradycyjny, ze względu na brak czasu na rozpalanie, sprzątanie lub z braku warunków technicznych (np. mieszkanie w bloku).

Proszę mnie przekonać jako klienta, że ogrzewanie elektryczne jest dla mnie najlepszym rozwiązaniem. Jak słyszę o ogrzewaniu elektrycznym to mam wizję koszmarnie wysokich rachunków. Zgadza się Pan ze mną?

Wszystko zależy od konkretnego przypadku i doboru właściwego systemu grzewczego. Ogrzewanie elektryczne wcale nie musi być koszmarnie drogie i staje się coraz bardziej popularne z wielu powodów. Większość budynków obecnie budowanych jest bardzo dobrze ocieplona, a więc do ich ogrzania nie potrzeba dużej ilości energii, jak to było kiedyś. Elektryczne systemy grzewcze są niemal bezobsługowe, bardzo wygodne, a to doceniają przede wszystkim osoby starsze. Ogrzewanie domu, czy mieszkania z wykorzystaniem nowoczesnych pieców akumulacyjnych jest bardzo ciekawą i konkurencyjną dla innych systemów grzewczych alternatywą.
Czasami są też sytuacje, gdzie energia elektryczna jest jedynym dostępnym medium.

Czyli reasumując jeśli mam dom dobrze ocieplony, zbudowany w nowoczesnej technologii i chcę mieć wygodne ogrzewanie i równocześnie nie chcę płacić dużych rachunków, powinnam wybrać energię elektryczną...

Dokładnie tak. Stosując piece akumulacyjne, cena prądu ( w II taryfie prądowej) jest o połowę tańsza niż w normalnym użytkowaniu. I wtedy jest to wygodne i stosunkowo niedrogie ciepło. Dla bardziej zamożnych klientów mamy też w ofercie nowoczesne pompy ciepła, które są jeszcze lepszym i tańszym w eksploatacji rozwiązaniem.

Czy ogrzewanie elektryczne jest ogrzewaniem ekologicznym?

Zdecydowanie tak. Nie ma żadnych spalin i zagrożenia zaczadzenia, jak to bywa przy piecach i kotłach węglowych. Sam proces ogrzewania jest na pewno ekologiczny i bezpieczny dla użytkownika.

Firma działa od 2005 roku. Czy może Pan powiedzieć, że osiągnął Pan sukces zawodowy?

To zależy jakie przyjmiemy kryteria tego sukcesu zawodowego. Ja poprzeczkę stawiam sobie dość wysoko. Ale chyba można to określić jako sukces zawodowy. Nie wyjechałem z Zamościa jak większość osób w moim wieku, którzy wyjechali albo do większych miast albo za granicę. Udało mi się nawiązać współpracę z kilkoma liczącymi się w świecie producentami elektrycznych urządzeń grzewczych. Moja firma jest jednym z największych w Polsce dystrybutorów urządzeń znanej na całym świecie marki Dimplex.

Od 3 lat regularnie otrzymujemy wyróżnienia za wkład w promocję tej marki. W czerwcu tego roku byłem na 3 dniowym szkoleniu na ich zaproszenie w jednej z fabryk w Irlandii. W tej chwili zatrudniam 11 osób i cały czas firma rozwija się bardzo dynamicznie. Ale oczywiście nie jest to szczyt moich marzeń i ambicji.

Najbliższe plany firmy?

Tworzymy własną markę produktów. Chcemy dotrzeć do klientów hurtowych, a nie koncentrować się na kliencie detalicznym, jak to robiliśmy dotychczas, czyli pozyskać jak największą liczbę partnerów handlowych w kraju i za granicą, którzy zajmowaliby się dystrybucją naszych produktów. W planach jest oczywiście zdobywanie coraz większego udziału w rynku.

Gdyby miał się Pan cofnąć o te kilka lat, skąd wziął się pomysł na tego rodzaju działalność firmy?

Jestem absolwentem kierunku informatyka i ekonometria w Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji w Zamościu i to co robiłem na studiach w zakresie technologii informatycznych było inspiracją do tego, żeby zająć się sprzedażą internetową. Wtedy zarówno wiedza przekazana podczas zajęć, poznanie narzędzi, którymi można się posługiwać zadecydowały o pierwszych krokach firmy. I tak się to zaczęło rozwijać. Metodą małych kroczków i sukcesywnie aż do dzisiaj.

Jak Pan wspomina studia?

Bardzo dobrze wspominam zajęcia, wykładowców i atmosferę panującą w uczelni. Zawsze byłem praktykiem, więc wszystko co wiązało się z zastosowaniem komputera w praktyce, najbardziej mnie pociągało. Bardzo dobrze wspominam zajęcia z Panem Mirkiem Madejem, widać było, że on jest pasjonatem tego co robi i dlatego tą pasją umiał nas zarazić. Na początku w prowadzeniu firmy bardzo mi pomogły zajęcia z rachunkowości, które prowadziła Pani Agnieszka Muszyńska – Brzyska. To co się u niej nauczyłem było bazą, od której można było zacząć działalność gospodarczą.

Początki firmy to na pewno była ciężka praca, po kilkanaście godzin dziennie. Teraz jest odrobinę lepiej? Czy jest czas na jakieś hobby, spotkania ze znajomymi?

Teraz staram się obowiązki delegować na swoich pracowników, choć często się zdarza, że jak coś przekażę, w to miejsce pojawia się coś nowego (śmiech). Moje hobby ma ścisły związek z pracą – nowinki technologiczne, które mogę zastosować w firmie zarówno w sferze produkcyjnej jak i sprzedażowej.

A co prywatnie u Pana słychać? Rodzina, pies?

Żona z zaawansowanym doktoratem i permanentny brak czasu.

Dziękuję za rozmowę i życzę dalszych sukcesów.

Rozmawiała Małgorzata Bzówka