XX Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego SACROFILM

2015-02-09 09:56:30

Jubileuszowa, dwudziesta edycja Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego SACROFILM odbędzie się w Zamościu w dniach 21-26 lutego 2015. Myślą przewodnią tegorocznego przeglądu jest hasło „O wojnie i pokoju w spotkaniach w drodze do jednego Ojca”.

SACROFILM podejmuje próbę dialogu między religiami monoteistycznymi – judaizmem, chrześcijaństwem i islamem. W ich świetle analizowane są różne problemy współczesnego świata.

W tym roku proponujemy zatrzymać się nad kwestią wojny i pokoju. Jesteśmy świadkami wielu konfliktów zbrojnych w różnych częściach świata, zamachów terrorystycznych, niezawinionego cierpienia wielu ludzi. Pojawia się zatem pytanie, jak to możliwe, że po doświadczeniach II wojny światowej, w której zginęło wiele milionów ludzi, człowiek znów chwyta za broń i zabija brata. Tym bardziej, jak pisał św. Jan Paweł II w „Liście do Konferencji Episkopatu Polski w 50-lecie wybuchu drugiej wojny światowej” (26.08.1989 ) – II wojna światowa uświadomiła wszystkim nieznane przedtem rozmiary pogardy dla człowieka, pogwałcenie jego praw. Była szczególną mobilizacją nienawiści depczącej człowieka i to, co ludzkie, w imię imperialistycznej ideologii. Natomiast papież Franciszek w kazaniu wygłoszonym na cmentarzu wojennym w Fogliano di Redipuglia, dnia 13.09.2014, powiedział: Również dziś, po drugiej klęsce kolejnej wojny światowej, zdaje się, że można mówić o trzeciej wojnie prowadzonej w „kawałkach”, z przestępstwami, mordami, zniszczeniami (…). Jest to możliwe, ponieważ także dziś za kulisami kryją się interesy, plany geopolityczne, żądza pieniądza i władzy, jest przemysł zbrojeniowy (…). Ci, którzy planują akty terroru i starcia, właściciele firm zbrojeniowych mają wypisane w sercu motto – Co mnie to obchodzi? Oni dużo zarabiają na wojnach a ich zdemoralizowane serce utraciło zdolność do płaczu. Podobnie św. Jan Paweł II w swoim nauczaniu, mówiąc o przyczynach konfliktów zbrojnych, wskazał na zbrojenia, brutalizację stosunków międzyludzkich, nienawiść.

Absolutnym wynaturzeniem przemocy jest terroryzm. Wielu ludzi jako przyczynę wojen wskazuje na religię. Nie da się ukryć, że ludzie walczą w imię Boga. Tylko, czy są to prawdziwi wyznawcy swoich religii? Na te pytania będziemy szukać odpowiedzi podczas tegorocznej edycji SACROFILM-u, zarówno na kinowym ekranie, jak i w salach wykładowych w „kulturze spotkania i dialogu” (papież Franciszek). Tego typu spotkania z religiami monoteistycznymi są potrzebne jako jeden z elementów budujących pokój. Św. Jan Paweł II (26.09.2010) mówił: Za wojnę odpowiedzialni są nie tylko ci, którzy ją bezpośrednio wypowiadają, ale również ci, którzy nie czynią wszystkiego, co leży w ich mocy, aby jej przeszkodzić. Tegoroczne motto SACROFILMU wpisuje się w 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej oraz w 50. rocznicę „Listu biskupów polskich do biskupów niemieckich” (18.11.1965). W Liście tym zostały zapisane następujące słowa: (…) I mimo tego wszystkiego, mimo sytuacji obciążonej niemal beznadziejną przeszłością, właśnie w tej sytuacji czcigodni Bracia, wołamy do Was: próbujmy zapomnieć. Żadnej polemiki, dalszej zimnej wojny, ale początek dialogu.(…) W tym jak najbardziej chrześcijańskim, ale i bardzo ludzkim duchu, wyciągamy do Was, siedzących tu, na ławach kończącego się Soboru Watykańskiego II, nasze ręce oraz udzielamy wybaczenia i prosimy o nie. " - przekazuje ks. Wiesław Mokrzycki, dyrektor Sacrofilmu.

W programie przeglądu znajdą się: projekcje filmowe, spotkania z twórcami, prelekcje, wykłady, wystawa fotograficzna, promocja książki. Gośćmi tegorocznego Sacrofilmu będą: Krzysztof Zanussi, Tomasz Kycia; ks. prof. Marek Lis, Piotr Kotowski, prof. Seweryn Kuśmierczyk, o. dr Marek Kotyński, rabin dr Joel Chaim Nowicki, Yasin Uzbek, dr Krzysztof Riedel oraz przedstawiciele festiwali religijnych z Włoch i Francji.

Szczegółowe informacje oraz program Sacrofilmu dostępne są na stronie internetowej: www.sacrofilm.pl