Praktyki studenckie w administracji nie tylko dla administratywistów

2015-05-22 09:13:31

„Praktyki studenckie w administracji rządowej w 2015 r.” to tytuł konferencji, która odbyła się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie  - 14 maja br.  Naszą uczelnię reprezentowała, odpowiedzialna za realizację praktyk w WSZiA Pani Zofia Kiełbińska - Ryń.

Zapewnienie studentom pierwszego doświadczenia zawodowego, przygotowanie ich do przejścia z etapu edukacji do etapu zatrudnienia to główny temat konferencji. „Otwieramy urzędy administracji rządowej dla studentów” – tymi słowami minister Claudia Torres-Bartyzel szefowa Służby Cywilnej,  powitała liczne grono gości. W konferencji udział wzięło ponad 300 osób w tym przedstawicielka naszej uczelni.

Należy podkreślić, że administracja rządowa może być miejscem praktyk dla studentów wielu kierunków studiów. Nie należy utożsamiać zakresu kompetencji administracji rządowej  wyłącznie z programem praktyk dla kierunku „administracja”.

„Dziś zdecydowana większość studentów korzysta z praktyk organizowanych przez urzędy administracji samorządowej, bo po prostu jest im do lokalnych urzędów bliżej. Praktyki w  administracji rządowej były dotychczas mniej popularne. Po przyjęciu zaleceń Rady Ministrów  przygotowaliśmy ponad 16 000 miejsc praktyk dla studentów w ponad 1500 podmiotach administracji rządowej w całej Polsce.” – podkreśliła minister C.Torres-Bartyzel.  Przekonywała, że wybór oferowanych praktyk jest bardzo szeroki – od ministerstw (np. Środowiska, Spraw Zagranicznych, Administracji i Cyfryzacji) przez urzędy centralne, wojewódzkie, po inspektoraty i urzędy skarbowe oraz takie instytucje jak np.: Teatr Wielki, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, czy Centralny Ośrodek Informatyki.

Program praktyk studenckich spotkał się z przychylną oceną przedstawicieli konferencji rektorów. „Z optymizmem przyjmuję, że sektor rządowy otwiera się na praktyki studenckie. Witam ten program z dużą nadzieją.” – powiedział profesor Waldemar Tłokiński, przewodniczący Konferencji Rektorów Zawodowych Szkół Polskich. Z kolei profesor Tomasz Szapiro, rektor Szkoły Głównej Handlowej podkreślił, że praktyki muszą spełniać dwa kluczowe kryteria. Muszą być różnorodne i dopasowane do potrzeb zarówno studentów jak i urzędów.

Wszystkich zainteresowanych szczegółami dyskusji i wystąpień merytorycznych odsyłamy na stronę:

Studentów WSZiA zachęcamy do ubiegania się o skierowania  na praktyki w administracji, które odpowiadają ich zapotrzebowaniu i zaintereso-waniom.