Do kariery na skrzydłach

2010-10-17 03:39:30

Takiej inauguracji jeszcze nie było. Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie zorganizowała uroczyste rozpoczęcie studiów na unikatowej specjalności Aviation Management w terminalu odlotów Portu Lotniczego Rzeszów - Jasionka. Wybór miejsca nie był przypadkowy. WSIiZ wprowadziła prestiżowe studia z zarządzania naziemną infrastrukturą lotniczą jako jedyna uczelnia w Polsce i jedna z czterech w Europie.

Bezpłatne studia w języku angielskim oraz praktyki na największych lotniskach Europy to tylko dwa spośród wielu mocnych atutów nowej specjalności, realizowanej na kierunku Ekonomia. Dynamicznie rozwijający się rynek lotniczy w Polsce i na świecie oraz niedobór wyszkolonych kadr dają gwarancję, że absolwenci Aviation Management znajdą atrakcyjną pracę w tej branży. Podkreślił w przemówieniu wygłoszonym podczas inauguracji  prof. Tadeusz Pomianek Rektor WSIiZ - My ze swej strony zrobiliśmy wszystko, by umożliwić Wam jako jedynym w tej części Europy bardzo dobre studia z zakresu lotnictwa, teraz czas na Was, dobrze wykorzystajcie tę szansę - zwrócił się do studentów Rektor Pomianek.

Prezes spółki zarządzającej Portem Lotniczym Rzeszów - Jasionka z wielkim uznaniem wypowiedział się o nowej inicjatywie WSIiZ. - Głęboko wierzę, że ta możliwość kształcenia, którą dziś uroczyście otwieramy, przyczyni się do szybkiego rozwoju nie tylko państwa Uczelni, ale także naszego lotniska, Doliny Lotniczej i całego regionu - powiedział Stanisław Nowak. Swoje poparcie dla unikatowych studiów wyrazili również przybyli na uroczystość przedstawiciele podkarpackich władz.

3 osoby na jedno miejsce

- W najbliższych 10 - 15 latach znacznie wzrośnie zapotrzebowanie na pracowników lotnictwa cywilnego. W przyszłości może brakować nawet około 25 tys. pracowników na lotniskach w Polsce. Trzeba też pamiętać o nowym systemie zarządzania przelotami NEXT GEN, do którego przygotowuje się branża lotnicza. Po wprowadzeniu tego systemu wzrośnie liczba samolotów w poszczególnych korytarzach przelotowych i w konsekwencji liczba dopuszczalnych lotów. To z kolei wymusi zatrudnienie tysięcy nowych, dobrze wyszkolonych pracowników - podkreśla Bartosz Pomianek, dyrektor projektu „Do kariery na skrzydłach - studiuj Aviation Management”.

Studia na tej specjalności rozpoczyna 60 osób z Polski, ale też z Ukrainy, Rumunii, Nigerii oraz Indii. - O każde miejsce ubiegały się trzy osoby, aby zostać przyjętym, trzeba było mieć co najmniej 85 proc. pkt z języka angielskiego oraz ponad 75 proc. z matematyki na maturze - podaje szczegóły Bartosz Pomianek.

Uroczystą immatrykulację poprowadzili profesor Tadeusz Pomianek, Rektor WSIiZ, oraz profesor Marek Pałasiński, Dyrektor Centrum Studiów Międzynarodowych.

Studia, które dadzą pracę

- Będą się tu kształcić specjaliści z zakresu logistyki, zarządzający połączeniami lotniczymi, współpracujący między liniami lotniczymi a lotniskami, a także zarządzający zyskiem, bo rachunkowość lotnisk jest bardzo specyficzna - wyjaśnia prof. Pałasiński.

Jak powstawała unikatowa specjalność? - Najtrudniejsze było znalezienie specjalistów, którzy chcieliby z nami współpracować. Najważniejszym naszym partnerem jest University of Applied Sciences Bad Honnef-Bonn. Ale będziemy też kształcić własną kadrę. Nasi pracownicy będą się szkolić w wiodących ośrodkach akademickich, które już prowadzą studia w zakresie transportu lotniczego - wyjaśnia Bartosz Pomianek, kierownik projektu "Do kariery na skrzydłach - studiuj aviation management".

Stypendia dla najlepszych

Niezapomnianą inaugurację zorganizowaną z pomysłem i ogromnym rozmachem dopełniły stypendia i praktyki przekazane w formie symbolicznych czeków przez lokalne władze i firmy. Zygmunt Cholewiński, Marszałek Województwa Podkarpackiego ufundował stypendium naukowe w wysokości 5 tys.  zł. Firma zarządzająca Why Not USA nagrodziła jednego ze studentów stypendium w wysokości 3 tys. zł. Konsul Honorowy Republiki Federalnej Niemiec w Rzeszowie, Pan Adam Gajdek wręczył czterem studentom zaproszenia na praktyki zawodowe w Saarland w Niemczech, a Prezes Portu Lotniczego Rzeszów Jasionka wręczył zaproszenia na praktyki dla pięciu osób. Pani Edyta Kuczmenda z WSK „PZL - Rzeszów” S.A. zaprosiła na trzymiesięczne praktyki w firmach korporacji United Technologies. Magdalena Mirek, dyrektor Oddziału Biura Podróży „First Class” S.A. w Rzeszowie wręczyła zaproszenie na praktyki zawodowe dwójce studentów, po czym kilkanaście osób otrzymało od niej upominki.

Władze WSIiZ ufundowały też nagrodę specjalną dla studenta nowej specjalności - wycieczkę  do Paryża.