WSIiZ lepszy od UJ według absolwentki rzeszowskiej Uczelni

2010-11-15 03:44:48

- Nigdzie bym się z WSIiZ nie ruszyła. Za stypendium naukowe i socjalne, które dostawałam, opłacałam sobie studia i jeszcze trochę mi zostawało. Gdzie indziej mogłam tylko o takiej sytuacji pomarzyć - chwali swoją Uczelnię absolwentka Dziennikarstwa i komunikacji społecznej WSIiZ. Wypowiedziała się dla "Gazety Wyborczej" w Krakowie.

Właśnie ta gazeta opublikowała artykuł o problemach z rekrutacją w większości krakowskich uczelni. - Krakowskie uczelnie zawieszają zaoczne kierunki studiów. W całym kraju nie uruchomiono ich aż kilkaset. Powód? Studenci, którzy za naukę muszą płacić, wolą prywatne szkoły - wyjaśnia Olga Szpunar, autorka artykułu "Uczelnie nie zarobią na studentach zaocznych", który ukazał się w "Gazecie Wyborczej".

Dlaczego młodzi ludzie wybierają niepubliczne uczelnie? Autorka tekstu wylicza: lepiej wyposażone sale, lepszy dostęp do pomocy dydaktycznych, przyjazne sekretariaty, pomocni wykładowcy i wyższe stypendia - oto główne przyczyny - jak twierdzi.

Absolwentka Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, która obroniła w WSIiZ licencjat z Dziennikarstwa i komunikacji społecznej, a na studia magisterskie wybrała UJ w Krakowie.

- Mam porównanie, jak się studiuje na państwowej uczelni, a jak na prywatnej. Gdyby rzeszowska uczelnia prowadziła wtedy, gdy tego potrzebowałam, dziennikarskie studia magisterskie, nigdzie bym się z niej nie ruszyła - opowiada. I dodaje: - Za stypendium naukowe i socjalne, które dostawałam na prywatnej uczelni, opłacałam sobie studia i jeszcze trochę mi zostawało. Tutaj mogłam tylko o takiej sytuacji pomarzyć. Stypendia były zdecydowanie niższe. Sale zapełnione, wielkie grupy, a przez to dostęp do pomocy dydaktycznych prawie żaden. Wykładowcom prywatnej uczelni wysyłałam rozdziały swojej pracy e-mailem, a oni mi je odsyłali z poprawkami. W państwowej uczelni nie było o takim udogodnieniu mowy - kończy swoją wypowiedź.

WSIiZ to Uczelnia, która duży nacisk kładzie na wysoki poziom nauczania, rozwój bazy dydaktycznej i unowocześnianie używanych w procesie dydaktycznym technologii. Potwierdzają to rankingi szkół wyższych - w tym roku wśród niepublicznych uczelni niebiznesowych według rankingu WPROST, WSIiZ zajęła I miejsce w Polsce.