Eksperci nauczą dialogu i tolerancji

2011-01-20 10:30:31

W dniach 19-21 stycznia 2011 r. w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie odbywa się drugie spotkanie w ramach wspólnego projektu polskiej sieci Fundacji im. Anny Lindh i Instytutu Badań nad Cywilizacjami WSIiZ „Edukacja na rzecz dialogu”.

Główny cel projektu to stworzenie materiałów edukacyjnych (w formie CD, multimedia) wspierających opiekunów, nauczycieli, trenerów, w uczeniu i promocji wielokulturowości, tolerancji i dialogu.

W spotkaniu biorą udział członkowie sieci z całej Polski, którzy podzielą się doświadczeniem zawodowym na rzecz wielokulturowości. Są to członkowie organizacji, które działają na rzecz dialogu i tolerancji. Oprócz prezentacji dotychczasowych wyników prac nad materiałami edukacyjnymi oraz wizyty studyjnej, spotkanie w Rzeszowie ma na celu stworzenie audiowizualnego komponentu materiałów. Podczas spotkania będą nagrywane wywiady z wybranymi uczestnikami, w których opowiedzą o swojej pracy, wyzwaniach, sukcesach i problemach, jak również metodologii działań.

Wspólny projekt polskiej sieci ma na celu stworzenie materiałów edukacyjnych (w formie CD, multimedia) (do nauczania nieformalnego) wspierające opiekunów, nauczycieli, trenerów, w uczeniu i promocji wielokulturowości, tolerancji i dialogu. Autorami i adresatami materiałów mają być członkowie polskiej sieci, którzy będą mogli w przyszłości korzystać z nich w swojej pracy na rzecz dialogu międzykulturowego oraz inne organizacje zainteresowane tą tematyką.

Przygotowanie materiałów edukacyjnych będzie oparte na doświadczeniu i wiedzy członków polskiej sieci. Wyodrębnione zostaną grupy robocze, z których każda podejmie jeden z obszarów tematycznych (obszary tematyczne w oparciu o działania Fundacji im. A. Lindh):

• różnorodność etniczna i narodowa.
  • różnorodność religijna
  • różnorodność społeczna.

Uczestnicy prac w grupach roboczych będą się bezpłatnie dzielić swymi doświadczeniami i propozycjami w zakresie nauki tolerancji i dialogu w wybranym obszarze. Nad każdą grupą czuwał będzie specjalista, który następnie zbierze i opracuje przekazywaną wiedzę w formie przydatnej dla celów edukacyjnych. Ponadto poszczególne części materiałów edukacyjnych zostaną wzbogacone o krótkie wprowadzenie opisujący dany problem, przykłady praktyczne, propozycje zajęć oraz krótkie filmiki, prezentacje i wywiady ze specjalistami.

• Koordynatorzy projektu: Robert Kusek, Joanna Sanetra-Szeliga (MCK), Marta Abramowicz (Fundacja dla Odmiany)
  • Koordynatorzy obszarów tematycznych:
  • Różnorodność religijna: Michał Futyra,  Zofia Sawicka (Instytut Badań nad Cywilizacjami WSIZ w Rzeszowie)
  • Różnorodność etniczna: Weronika Czyżewska (Fundacja „Pogranicze”),
  • Różnorodność społeczna Marta Abramowicz (Fundacja Dla Odmiany)

Zdjęcia zostały wykonane przez pracowników Centrum Badań nad Cywilizacjami.

Program spotkania:

Rzeszów, 19-21 stycznia 2011 r. (środa, piątek)

19 stycznia 2011 r.

• 19.00 przyjazd do Rzeszowa, kolacja
  • 20.00 przejazd do Kielnarowej
  • 20.30 – 22.00 spotkanie integracyjne

20 stycznia 2011 r.

• 9.00 – 15.00 wizyta studyjna – Leżajsk i Jarosław
  • 15.00 – obiad
  • 16.00 – 20.00 (Kielnarowa) prezentacja Instytutu Badań nad Cywilizacjami, wprowadzenie do projektu, prezentacja wyników prac, przygotowanie do wywiadów

21 stycznia 2011 r.

• 9.00 – 15.00 warsztaty (WSIiZ; nagrywanie rozmów, wywiadów)