Akademia dla osób starszych w WSIiZ

2011-07-01 10:36:36

Osoby, które ukończyły 50 lat i chcą aktywnie, ciekawie i kreatywnie wykorzystać czas, pogłębiając wiedzę z różnych dziedzin, powinny zapisać się do „Akademii 50+”, która zostanie otwarta przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. 7 lipca o godz. 16:00 w siedzibie WSIiZ przy ul. Sucharskiego 2 w Rzeszowie odbędzie się Dzień Otwarty akademii 50+.

Zajęcia w formie wykładów będą odbywać się raz w tygodniu, po popołudniu, w siedzibie WSIiZ, przy ul. Sucharskiego 2 w Rzeszowie. Tematyka wykładów będzie bardzo różnorodna. Problemy współczesnego świata i Polski, ciekawe miejsca w regionie, kraju i na świecie, obyczaje, religie, historia i współczesność: literatura, plastyka, muzyka to tylko niektóre z propozycji wykładów.

- Uczestnicy Akademii 50+ zdobędą też wiedzę z zakresu zdrowia i medycyny – np. zdrowego stylu życia, profilaktyki chorób, kosmetologii a także informatyki, administracji państwowej, finansów i biologii (np. genetyka). Tematyka wykładów będzie bliska problemom i potrzebom starszych osób. Będziemy się też starać, by w sposób jak najbardziej przystępny i interesujący poszerzali swoją wiedzę z różnych dziedzin. W miarę możliwości, poszerzymy ofertę tematyczną o zagadnienia interesujące słuchaczy – mówi dr Zbigniew Kozdronkiewicz z Wydziału Turystyki i Nauk o Zdrowiu WSIiZ, organizator Akademii 50+.

Brydż, projektowanie ogrodów, wycieczki…

Dodatkową atrakcją Akademii 50+ będą sekcje zainteresowań prowadzone w mniejszych grupach.

- Planujemy np. zajęcia z projektowania ogrodów i zajęcia artystyczne (fotograficzne, o ciekawej książce, dla melomanów itp.), a także lektoraty językowe na różnych poziomach. Będą też sekcje komputerowe z podstaw obsługi komputera - Word dla seniora, komputer dla średniozaawansowanych oraz gry towarzyskie np. brydż, szachy – zachęca dr Kozdronkiewicz.

Dla uczestników Akademii 50+ uczelnia zadbała również o zajęcia sportowo-rekreacyjne. W planie są spotkania integracyjne w malowniczo położonym Centrum Turystyki i Rekreacji WSIiZ w Kielnarowej, wycieczki krajoznawcze, gimnastyka i rehabilitacja, a nawet zajęcia Nordic Walking. Słuchacze będą mogli korzystać z usług Centrum Rehabilitacyjno-Medycznego REH-MEDIQ w Tyczynie w promocyjnych cenach.

- Uczestnictwo w zajęciach ma pomóc w kształtowaniu aktywności umysłowej, emocjonalnej i fizycznej osób starszych i w średnim wieku. Dzięki zajęciom będą mogli poszerzyć wiedzę i umiejętności z różnych dziedzin. Chcemy zachęcić słuchaczy do pracy twórczej i środowiskowej, a także działań na rzecz środowiska lokalnego i współdziałania z organizacjami pozarządowymi, w formie wolontariatu – podkreśla Urszula Pasieczna, rzecznik prasowy WSIiZ.

Każda osoba otrzyma legitymację Słuchacza Akademii (umożliwiającą np. korzystanie z zasobów biblioteki i czytelni WSIiZ). Uczestnicy będą mieć dostęp do Wirtualnej Uczelni – będą mogli przez Internet sprawdzić plan zajęć, śledzić aktualne informacje, pobrać prezentacje wykładów, a nawet brać udział w internetowych dyskusjach z innymi słuchaczami i wykładowcami za pośrednictwem Akademickiego Forum Dyskusyjnego.

Atrakcyjny dzień otwarty

Aby zapisać się na dzień otwarty Akademii50+ wystarczy wypełnić krótki formularz na stronie www.wsiz.rzeszow.pl lub zgłosić się bezpośrednio do organizatora: nr tel. 17 8661136, adres e-mail: mglodowska@wsiz.rzeszow.pl.

Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji na dzień otwarty Akademii 50+, który odbędzie się 7 lipca. Udział jest bezpłatny. Uczestnicy nie tylko poznają ofertę Akademii 50+, w planie jest również wykład dr Heleny Bartyzel-Lechforowicz „Jak zachować młodość po 50. czyli rehabilitacja w tworzeniu jakości życia osób starszych”, a także zorganizowany wyjazd do Centrum Rehabilitacyjno-Medycznego REH-MEDIQ w Tyczynie i prezentacja Centrum Turystyki i Rekreacji WSIiZ w Kielnarowej, gdzie goście zostaną zaproszeni na poczęstunek do staropolskiej karczmy Taberna Pod Sosnami. Spotkanie potrwa ok. 4 godzin.