Izrael-Palestyna -apartheid czy alternatywa demokratyczna

2011-01-20 10:39:08

"Izrael-Palestyna -apartheid czy alternatywa demokratyczna?" - to tytuł piątkowego spotkania z brytyjskim dziennikarzem Benem White`em, które poprowadzi dr Konrad Pędziwiatr.

Tematem spotkania będzie analiza ewolucji izraelskiej polityki wobec ludności palestyńskiej w kontekście prawa międzynarodowego, konwencji praw człowieka oraz rezolucji Narodów Zjednoczonych. Tłem dla rekonstrukcji rozwijających się form reżimu okupacyjnego oraz polityk bezpieczeństwa narodowego będzie historia konfliktu. Porównanie z polityką RPA w okresie apartheidu nie będzie służyć snuciu nieuprawnionych historycznie utożsamień, ale wskazaniu na wyraźną tendencję do stosowania przez Izrael rozwiązań zmierzających do trwałej izolacji społeczności palestyńskiej i żydowskich obywateli Izraela, a także do hierarchizacji ludności pozostającej pod kontrolą państwa Izrael (zarówno w jego granicach z 1967 r. jak i na terytoriach okupowanych) wedle klucza etniczno-religijnego. Analizie tych tendencji towarzyszyć będzie próba zarysowania rozwiązania alternatywnego wyłaniającego się z programów i działalności izraelskich i palestyńskich a przede wszystkim palestyńsko-izraelskich organizacji praw człowieka i społeczeństwa obywatelskiego.

*Ben White jest brytyjskim dziennikarzem i pisarzem specjalizującym się w tematyce bliskowschodniej. Publikuje na łamach "Guardian" online, "The New Statesmen", "Electronic Intifad", "Washington Report on Middle East Affairs", "Middle East International". W roku 2009 opublikował głośną książkę pt. "Apartheid Izraelski", której polskie wydanie ukazało się w 2010 r. w bibliotece „Le Monde diplomatique". Książka uzyskała pochlebne recenzje takich osobistości jak laureat Pokojowej Nagrody Nobla południowfrykański arcybiskup Desmond Tutu czy uznany izraelski historyk Ilan Pape.

Spotkanie organizowane jest we współpracy ze Stowarzyszeniem Społeczno-Kulturalnym Palestyńczyków Polskich, polską edycją miesięcznika "Le Monde diplomatique" oraz Polską Kampanią Solidarności z Palestyną.

21 stycznia o godz. 17.00, w auli WSE, na ul. Westerplatte 11

*Spotkanie będzie tłumaczone konsekutywnie