Tadeusz Mazowiecki gościł w WSIiZ

2013-05-28 07:59:27

Pierwszy niekomunistyczny premier III RP Tadeusz Mazowiecki, promował swoją najnowszą książkę na spotkaniu otwartym w Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

„Rok 1989 i lata następne” zawiera autorski wybór tekstów, przemówień i wywiadów przeprowadzonych m.in. przez Teresę Torańską, Jerzego Turowicza, Ewę Milewicz, ks. Adama Bonieckiego i Jarosława Gowina. W publikacji można również znaleźć najważniejsze przemówienia Tadeusza Mazowieckiego, wśród nich: o „grubej linii”, plan dokończenia reform państwa przedstawiony w trakcie solidarnościowej „wojny na górze”, debatę z premierem Tuskiem, a nawet . Dodatkowym uzupełnieniem są listy, ilustracje i dokumenty (m.in. stenogram rozmowy z kanclerzem Kohlem). Książka zdradza m.in. co skłoniło go do decyzji, aby zostać premierem, w jakim kierunku zmierza nasz kraj i którego Polaka najczęściej wspomina się w Moskwie. Na uwagę zasługują także teksty napisane specjalnie do tej publikacji, wśród nich rozliczeniowy „Sąd nad grubą kreską”, oraz materiały wcześniej niepublikowane, takie jak zapis niewyemitowanego wywiadu dla TVP, przeprowadzonego przez Andrzeja Urbańskiego i diagnozy stanu demokracji w Polsce i naszym regionie.

Książka „Rok 1989 i lata następne” jest świadectwem czasu, skierowanym do czytelników, dla których polityka nie jest samą grą, lecz czymś istotniejszym.

Podczas wizyty w WSIiZ Mazowiecki podkreślił m.in. cel, jaki wyznaczył sobie będąc premierem.

- Moim zadaniem było przeprowadzenie kraju przez ten niebezpieczny okres suchą stopą. Ludziom wydaje się, że wszystko poszło łatwo. Chciałem ukazać prawdziwe trudności, jakie napotykaliśmy i zagrożenia, z którymi musieliśmy się zmierzyć. Polakom natomiast, potrzebny jest większy element samozadowolenia z tego co udało nam się osiągnąć. To buduje nasz kapitał społeczny. Lubimy żyć niezadowoleniem, podczas gdy z zewnątrz nas podziwiają – mówił Tadeusz Mazowiecki.

Podczas spotkania otwartego, prowadzonego w formie dyskursu przez prof. Jerzego Chłopeckiego, prorektora WSIiZ, były premier kilkakrotnie zaapelował do młodych ludzi, którzy stanowili większość. – Nie bójcie się polityki. Nie mówcie, że jest brudna, zła. Zamiast tego powinniście aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym. To wasz obowiązek.

Zwracając uwagę na niską frekwencję w wyborach z 2011r. stwierdził, że jest ona porażką polityków, wyrazem niechęci do sceny politycznej.

Tadeusz Mazowiecki wielokrotnie odnosił się do wydarzeń z czasów transformacji systemowej, opisanych w książce. Mówił m.in. o społecznej gospodarce rynkowej jako alternatywie wobec gospodarki rynkowej państw zachodnich oraz wizji socjalistycznej, która w owych czasach dominowała w państwach bloku wschodniego. Jego zdaniem Polska jako pierwsza weszła na drogę transformacji, co nie było sprawą łatwą. - Jeśli chodzi o trzecią drogę. To był mój problem. Wszelkie próby budowania tzw. trzeciej drogi w Europie nie bardzo wyszły. W dyskusjach z W. Kuczyńskim doszedłem do wniosku, że nie jest to czas eksperymentowania. Gospodarka Polska była tak zrujnowana, ze musieliśmy zdecydować czy kładziemy plastry, czy budujemy gospodarkę od podstaw.

Były premier wspominał też, Jak wyglądała współpraca z przedstawicielami PZPR i PRL - Myśmy w procesie transformacji odczuwali silny opór ze strony środowisk dyrektorów przedsiębiorstw państwowych. Oni mieli taktykę przeczekiwania, reform i uważali że i mnie przeczekają i nie restrukturyzowali swoich przedsiębiorstw. Może gdyby szybciej podejmowali pewne działania, koszty społeczne mogłyby być mniejsze.

Polityk zakończył spotkanie optymistyczną puentą: Wprawdzie nie żyjemy w złotym wieku, ale miejmy tę świadomość, że coś nam się udało. To jest bardzo ważny element kapitału społecznego.

Po spotkaniu, premier podpisywał egzemplarze swojej książki, które można było nabyć przed wizytą.