Zapraszamy na cykl wykładów Nauka a religia

2010-10-01 03:36:23

6 października w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie  rozpocznie się cykl wykładów "Nauka a religia". 14 prelekcji to efekt współpracy WSIiZ z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie. Główny cel współpracy to prowadzenie badań interdyscyplinarnych w różnych obszarach wiedzy oraz podejmowanie wszelkich działań związanych z problematyką współczesnej cywilizacji i rozwojem człowieka.

Jednym z wykładowców będzie wybitny kosmolog, fizyk i etyk, laureat nagrody Templetona - ks. prof. Michał Heller, który poprowadzi inauguracyjny wykład "Pierwsze konflikty między rozumem a religią". Prelekcja, transmitowana we współpracy z Wyższą Szkołą Europejską im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie, odbędzie się 6 października o godz. 18 w Sali RA3 w Wyższej Szkoły informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. W ramach wykładów, 15 grudnia, w Rzeszowie zorganizowana zostanie również dyskusja na temat "Rozum a wiara - konflikt czy współistnienie".

Cykl wykładów to próba odpowiedzi na nurtujące człowieka pytania: czy poglądy naukowców da się pogodzić z doktrynami religijnymi? Jak radzono sobie z tą kwestią w minionych epokach? Jak podchodzi do tego problemu współczesny człowiek?

Wszystkie otwarte wykłady będą odbywać się cyklicznie w środy o godzinie 18. Dzięki użyciu łącz elektronicznych, będą transmitowane z Wyższej Szkoły Europejskiej w Krakowie do sali RA 3 w siedzibie WSIiZ.

W minionym roku akademickim prowadziliśmy cykl wspólnych wykładów pt. "Nauka a wielkie pytania", który cieszył się dużym powodzeniem wśród studentów rzeszowskich uczelni i osób spoza środowiska akademickiego.