Jak zostać idealnym wykładowcą?

2010-11-06 03:46:37

Studenci bywają znudzeni wykładami, sposobem i stylem mówienia prowadzących. Jak to zmienić? Na to i wiele innych pytań odpowiada książka "Wykładowca doskonały" napisana pod redakcją dr. Andrzeja Rozmusa z Wyzszej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Jedyna taka publikacja w Polsce to nieocenione  źródło wiedzy, jak efektywnie prowadzić zajęcia.

Książka odpowiada na pytania, które powinien sobie zadać każdy wykładowca: np. Jak mówić, by studenci słuchali? Jak oceniać ich pracę? Co zrobić, by wykłady i ćwiczenia były ciekawe a prezentacje porywały? Jak rozmawiać ze studentami z innych kręgów kulturowych?

Autorzy podręcznika podpowiadają też np., jak przygotować się do zajęć, czy warto ćwiczyć wymowę?  Jak wypracować indywidualny styl prowadzenia zajęć, by studenci odnosili się do nauczyciela z szacunkiem i sympatią? Jak reagować na spóźnienia studentów i prośby o zwolnienie z zajęć?

Profesor Jerzy Chłopecki, prorektor ds. nauczania w WSIiZ, autor wstępu  do podręcznika "Wykładowca doskonały " podkreśla, że twórcy publikacji nie są dydaktycznymi nowicjuszami, a każdy z nich posiada wieloletnie doświadczenie akademickie, "jednak nie zdążyli się jeszcze zestarzeć, jeszcze nie popadli w rutynę". Przekonuje też, że bardzo ważna jest technika przekazu danej wiedzy, a ta książka może jej dostarczyć.

Książka "Wykładowca doskonały" ukazała się na rynku nakładem wydawnictwa Wolters Kluwer Polska. Osoby zainteresowane zakupem podręcznika więcej informacji znajdą na stronie www.eoficyna.com.pl

Autorami podręcznika są:

• Anna Baran - psycholog, trener i konsultant zarządzania, trener NLP, członek Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.
  • Łukasza Błąd - asystent Katedry Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, współpracownik Polskiego Radia Rzeszów i III Programu Polskiego Radia, współtwórca kabaretu "Kaczka Pchnięta Nożem".
  • Adrianna Kaszuba- Perz- doktor, adiunkt Zakładu Finansów i Bankowości Politechniki Rzeszowskiej.
  • Olga Kurek - absolwentka socjologii oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej, asystent Samodzielnego Zakładu nad Szkolnictwem Wyższym przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania.
  • Paweł Perz- doktor, adiunkt Katedry Makroekonomii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
  • Barbara Przywara - doktor socjologii, adiunkt Katedry Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
  • Andrzej Rozmus - doktor socjologii, adiunkt Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, trener- konsultant w zakresie zastosowania psychologii praktycznej w biznesie, Anna Siewierska- Chmaj- doktor politologii Wicedyrektor Instytutu Badań nad Cywilizacjami Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
  • Monika Struck-Peregończyk - asystent Katedry Dziennikarstwa i komunikacji Społecznej Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, pracuje też w Biurze Pełnomocnika Rektora ds. Niepełnosprawnych.
  • Marta Wojtowicz-Błąd - logopeda, nauczyciel dyplomowany, muzykoterapeuta.

Zobacz okładkę: Jak zostać idealnym wykładowcą?