15 uczniów z Podkarpacia w II etapie olimpiady informatycznej

2011-02-07 08:28:17

W dniach 8-10.02.2011 w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie odbędzie się II etap XVIII Olimpiady Informatycznej. Swoją wiedzę będzie testować 15 uczniów z Podkarpacia (w tym 2 gimnazjalistów!) i 6 z województwa lubelskiego.

Uczestnicy zaprezentują ponadprzeciętne możliwości informatyczne, pisząc programy komputerowe rozwiązujące określone problemy algorytmiczne.

Z 403 zawodników zakwalifikowanych do II etapu w 8 okręgach w całej Polsce, wyłonionych zostanie 80 finalistów. Zawodnicy, którzy zakwalifikują się do trzeciego etapu mają zagwarantowane przyjęcie na kierunki informatyczne i  pokrewne w większości uczelni w kraju, a także wynik - 100% na maturze z informatyki. Laureaci i finaliści Olimpiady otrzymują ocenę celującą z informatyki lub technologii informacyjnej.

Spośród finalistów zostanie utworzona reprezentacja Polski na XXIII Międzynarodową Olimpiadę Informatyczną, która odbędzie się w tym roku w Tajlandii. Laureaci będą również uczestniczyć w innych międzynarodowych zawodach informatycznych.

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie  jako jedyna uczelnia na Podkarpaciu już od 10 lat stwarza warunki rozwoju informatycznego uzdolnionym uczniom wspierając, a następnie organizując Olimpiadę Informatyczną. W uczelni powołany jest jeden z ośmiu Komitetów Okręgowych Olimpiady. W 2004 roku WSIiZ była gospodarzem Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej Centralnej Europy, zaś w 2007r. Międzynarodowego Karpackiego Konkursu  Informatycznego.

W ramach powołanej przez WSIiZ Fundacji „Na rzecz nauki i edukacji - talenty”  działa  „Szkoła Matematyczno-Informatyczna” (www.smi.rzeszow.pl) - niepubliczna placówka oświatowa umożliwiająca młodzieży gimnazjalnej i licealnej rozwijanie uzdolnień z zakresu informatyki, matematyki i fizyki. Ta zorganizowana forma kształcenia może poszczycić się wysokimi osiągnięciami wychowanków.

Wśród 15 tegorocznych uczestników zawodów II etapu Olimpiady z województwa podkarpackiego, aż 10-ciu to uczniowie uczęszczający na zajęcia właśnie w  Szkole Matematyczno-Informatycznej, np. Krzysztof Pszeniczny w ubiegłorocznej IV Olimpiadzie Informatycznej Gimnazjalistów zdobył III miejsce i jako gimnazjalista startując w XVII Olimpiadzie Informatycznej również zdobył III lokatę.