Bliżej Turcji w WSIiZ

2011-04-11 08:40:19

W czwartek (7 kwietnia) do stolicy Podkarpacia przyjechali Turcy z całej Polski. Podczas Dnia Tureckiego zorganizowanego w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie prezentowali swój kraj, swoją kulturę i tradycyjne, egzotyczne przysmaki.

Imprezę przygotowali tureccy studenci rzeszowskiej uczelni. Przez Facebooka zaprosili rodaków z całej Polski.

- Jesteśmy szczęśliwi, że mogliśmy zaprezentować naszą kulturę, która jest tak odmienna od europejskiej. Dla nas spotkanie z polską tradycją jest wielką przygodą. Mieliśmy nadzieję, że dla Was będzie to równie interesujące. Bardzo się staraliśmy, by Polacy dowiedzieli się o nas w tym dniu, jak najwięcej.  Nie można kogoś zaakceptować i polubić, dopóki się go dobrze nie pozna –  mówi Ezgi Serttas, studentka z Turcji w Wyższej Szkole informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Koledzy z Turcji przygotowali prezentację multimedialną o swoim kraju. Rozpoczęli poruszająco, odśpiewując swój hymn narodowy. Prelekcja wzbogacona slajdami, zdjęciami i filmami pokazała państwo tureckie w wielu aspektach. Uczestnicy poznali przepiękne, egzotyczne, turystyczne regiony Turcji i jej historię. Dowiedzieli się, jak żyją Turcy, jakie mają obyczaje. Poznali hierarchię rodziny tureckiej.

- To dla nas bardzo ważne żeby pokazać wielobarwność naszej ojczyzny. W Turcji nowoczesność styka się z tradycją i starym obyczajem – podkreśla jedna z organizatorek Danla Ozkaynak, studentka z Turcji w WSIiZ.

Prezentację kultury tureckiej przeplatały pokazy: tradycyjnego weselnego tańca – damat halami i występy wokalne. Z niecierpliwością oczekiwana degustacja orientalnych przysmaków potwierdziła, że potrawy tureckie smakują równie wspaniale, jak wygladają. Chętni mogli spróbować tureckich smakołyków, np: tres, czyli pudding z biszkoptem, kisir – sałatkę na bazie kaszy kuskus czy sigaro boeregi (zwijany naleśnik z bułki z ziemniakami lub białym serem. Na deser była baklava (bardzo słodkie ciasto) i kawa po turecku.

Patronat nad wydarzeniem objął Instytut Badań nad Cywilizacjami WSIiZ, który cyklicznie organizuje spotkania poświęcone krajom z różnych kręgów kulturowych. Było już m.in. spotkanie z kulturą arabską, indyjską, azjatycką, amerykańską.

Urszula Pasieczna, rzecznik prasowy WSIiZ wyjaśniła, że takie spotkania mają charakter przede wszystkim integracyjny i poznawczy.

- Jesteśmy uczelnią o statusie międzynarodowym, w której studiuje aż 900 studentów z 21 państw. Takie spotkania przybliżają obyczaje, kulturę, język i potrawy innych narodów. Tworzą wspólnotę międzynarodową oparta na akceptacji, tolerancji i przyjaźni – powiedziała rzeczniczka.