Unikatowe studia rozwijają skrzydła

2011-04-20 02:11:31

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie podpisała umowę współpracy z Deutsche Lufthansa SA. Niemieckie linie lotnicze zostały honorowym ambasadorem unikatowej anglojęzycznej ścieżki kształcenia Aviation Management (zarządzanie naziemną infrastrukturą lotniczą) i będą m.in. organizować praktyki dla rzeszowskich studentów, co otwiera im drogę do wiatrowej kariery.

- Biorąc pod uwagę interesy Lufthansy w Polsce, jest to dla nas kluczowe porozumienie. Współpraca będzie dotyczyć różnych obszarów. Lufthansa inwestuje w edukację i jednocześnie w swoją przyszłość. Będziemy służyć pomocą przy formułowaniu programu studiów dostosowanego do potrzeb rynku lotniczego – powiedział podczas I Międzynarodowego Seminarium Zarządzania Lotnictwem w WSIiZ Bart Buyse, dyrektor generalny Deutsche Lufthansa.

Jako honorowy ambasador Aviation Management Lufthansa będzie również organizować praktyki w międzynarodowych portach lotniczych.

Jedyne elitarne studia w Polsce

Wyższa Szkoła informatyki i Zarządzania w Rzeszowie uruchomiła jako pierwsza w Polsce i jedna z kilku w Europie elitarną anglojęzyczną ścieżkę kształcenia Aviation Management w październiku ubiegłego roku. Bardzo istotnym elementem tych studiów są zajęcia praktycznie prowadzone przez międzynarodowych ekspertów z branży lotniczej, a także praktyki w liniach lotniczych. Podpisana dzisiaj umowa z Lufthansą podkreśla prestiżowy charakter studiów i zapewnia zdobywanie wiedzy na wysokim światowym poziomie.

- To studia elitarne dla wybitnych studentów. Na pierwszy rok przyjęliśmy 60 osób. Dzięki dofinansowaniu unijnemu do projektu „Do kariery na skrzydłach – studiuj Aviation Managemnt” kształcą się bezpłatnie. Chcemy utrzymać elitarność tego kierunku, dlatego liczba miejsc w tegorocznym naborze jest ograniczona – mówi Tadeusz Pomianek, rektor WSIiZ.

Chętnych 10 razy więcej niż miejsc

W ubiegłym roku na elitarną specjalność podań było dziesięciokrotnie więcej niż miejsc. Aplikowali kandydaci z całej Polski, a nawet z zagranicy.

- To studia z przyszłością. Według prognoz Urzędu Lotnictwa Cywilnego w najbliższych 10 – 15 latach znacznie wzrośnie zapotrzebowanie na pracowników w naziemnym sektorze lotniczym. W przyszłości może brakować nawet około 25 tys. pracowników na lotniskach w Polsce – podkreśla Bartosz Pomianek, kierownik projektu „Do kariery na skrzydłach – studiuj Aviation Management”.

Bartosz Pomianek podkreślił jednocześnie, że dzięki umowie z Lufthansą, oferta dydaktyczna będzie możliwie maksymalnie dostosowana do potrzeb rynku pracy w tym sektorze.

- Prowadzimy również rozmowy z innymi potencjalnymi partnerami z branży lotniczej – mówi Bartosz Pomianek.

Unikatowa specjalność prowadzona jest na kierunku Ekonomii i trwa 6 semestrów. Jak zaznaczył rektor Pomianek, WSIiZ przygotowuje się do uruchomienia studiów Aviation Management drugiego stopnia. Absolwenci będą mogli kontynuować naukę i zdobyć tytuł magistra.

Studia mają przygotować wyśmienitą kadrę do pracy w branży lotniczej w Polsce i na świecie. Umożliwią podjęcie pracy na lotniskach, w liniach lotniczych, w firmach czarterujących samoloty lub zajmujących się przewozem lotniczym towarów i innych podmiotach działających na rynku lotniczym.

Międzynarodowi eksperci lotnictwa w Rzeszowie

Rzeszowska uczelnia podpisała umowę z Lufthansą podczas I Międzynarodowego Seminarium Zarządzania Lotnictwem zorganizowanego przez WSIiZ.

- Głównym celem seminarium była prezentacja nowoczesnych trendów w zarządzaniu lotnictwem. Międzynarodowi i podkarpaccy eksperci z branży lotniczej podkreślali kluczowe znaczenie wykwalifikowanej kadry w dynamicznie rozwijającym się przemyśle lotniczym – informuje Urszula Pasieczna, rzecznik prasowy WSIiZ.

Seminarium było też okazją do wręczenia nagród dla najlepszych studentów Aviation Management, ufundowanych przez firmy z Podkarpacia. Został też rozstrzygnięty konkurs zorganizowany przez firmę Why Not USA: "Marketing internetowy w branży biletów lotniczych". Zwycięzca konkursu - Wojciech Rogoziński - otrzymał nagrodę w wysokości 3 000 zł. Laureatom drugiego i trzeciego miejsca Why not USA zapewni atrakcyjne staże.