III Podkarpacka Spartakiada Osób Niepełnosprawnych

2011-06-06 08:29:11

8 czerwca w Centrum Turystyki i Rekreacji WSIiZ w Kielnarowej odbędzie się III Podkarpacka Spartakiada Osób Niepełnosprawnych. Organizatorami są Katedry Fizjoterapii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu, a także studenckie koła naukowe obu uczelni.

W spartakiadzie weźmie udział ponad 300 osób niepełnosprawnych z województwa podkarpackiego wraz z opiekunami i około 100 wolontariuszy z WSIiZ i WSZiA, zrzeszonych w ruchu Wolontariat.

Dwie poprzednie spartakiady okazały się dużym sukcesem. Jak pokazuje doświadczenie, to dla uczestników niezapomniane przeżycie, które sprzyja integracji osób niepełnosprawnych, wzbudza ducha sportowej rywalizacji, chęci i gotowości pokonywania barier i ograniczeń oraz popularyzacji sportu.

– Obie edycje spełniły nasze oczekiwania w aspekcie integracyjnym, pokonywania barier i łączenia studentów obu Uczelni. To najlepsza lekcja praktyczna dla studentów, liderów idei wolontariatu o wymiarze etyczno-moralnym. Otrzymujemy wiele podziękowań z nadzieją, że Spartakiada będzie organizowana co roku – mówi dr Helena Bartyzel-Lechforowicz, Kierownik Katedry Fizjoterapii WSIiZ, która współorganizuje Spartakiadę.

Do udziału w Spartakiadzie przyjęły zaproszenie znane osoby w Polsce i w Europie, które mimo niepełnosprawności osiągnęły sukces życiowy. Jednym z gości będzie Jaś Mela - zdobywca obu biegunów. Swoimi popisami na rowerze wydarzenie uświetni po raz kolejny Krystain Herba. Podczas spartakiady wystąpi z zespołem country Janusz Skwarek, jedyny „Dziekan Śpiewający” z WSZiA w Zamościu.

- Dla osób niepełnosprawnych sam start jest już dużym sukcesem i wszyscy uczestnicy mają poczucie, że są zwycięzcami własnych słabości – podkreśla Urszula Pasieczna, rzecznik prasowy WSIiZ.

W tym roku czekają na uczestników nie lada atrakcje: m.in. zawody sportowe i konkursy plastyczne z nagrodami, przejazdy bryczką, konno i na kucykach, malowanie twarzy, salon piękności, a także karaoke i wspólna biesiada.

Sponsorem nagród i upominków jest Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu.

PROGRAM III PODKARPACKIEJ SPARTAKIADY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
W CENTRUM TURYSTYKI I REKREACJI WSIZ W KIELNAROWEJ
KIELNAROWA 08.06.2011r.

9.30 - Rejestracja uczestników i podział na grupy

10.00 - Oficjalne otwarcie imprezy z udziałem przedstawicieli władz uczelni i powitanie  specjalnych gości (honorowy uczestnik Spartakiady - Jasiek Mela)

10.15 - Mecz pokazowy rugby osób na wózkach inwalidzkich – mistrzowie Polski (zajęcia   prowadzone przez trenera kadry mgr Artura Sochackiego - hala sportowa)

11.00– 11.30  -  Program inaugurujący część kulturalno-rozrywkową Dziekana dr Janusza Skwarka

11.30 – 12.30 - Program sportowy i artystyczny przygotowany przez studentów WSZiA

12.30 – 13.30 – Zajęcia plenerowe – przejażdżki bryczką

1. Zajęcia w stadninie –  hipoterapia, oprowadzanie
  2. Kącik plastyczny- malowanie twarzy, konkursy malowania i rysowania  itp.
  3. „Salon piękności ” - makijaż twarzy i fryzury
  4. Konkursy wokalne, karaoke
  5. Gry i zabawy taneczne na wolnym powietrzu przy akompaniamencie „Człowieka – Orkiestry”
  6. Ścieżka ekologiczna – pokonywanie barier w różnych grupach niepełnosprawności

13.3 -14.30 - Biesiada przy wspólnym stole (grill, słodki poczęstunek, napoje)

14.30 – 15.00 - Uroczyste  zakończenie imprezy (ogłoszenie wyników, rozdanie  dyplomów i nagród  dla wszystkich  uczestników Spartakiady)

Podczas imprezy będzie możliwość nabycia prac wykonanych przez osoby niepełnosprawne,
do zakupu których serdecznie zapraszamy.

15.00 – Przejazd chętnych osób do Centrum Rehabilitacyjno-Medycznego „Reh-Mediq” w Tyczynie (zwiedzanie Ośrodka Rehabilitacyjnego i skorzystanie ze specjalnej oferty rehabilitacyjnej)