RESPONDING TO OUR CHALLENGES

2013-11-07 10:10:02

W dniach 20 – 22 października 2013 r. w stolicy Bułgarii – Sofii odbyło się coroczne spotkanie generalne Ośrodków Informacyjnych sieci Europe Direct z 28 państw członkowskich Unii Europejskiej.

Blisko 500 uczestników tego spotkania starało się na różne sposoby odpowiedzieć na czekające wyzwania - przede wszystkim jak przygotować Europejczyków do wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2014 r. i jak informować każdego obywatela o prawach, możliwościach, szansach – jakie daje członkostwo w UE. Jak przybliżyć wspólne problemy, ale także sukcesy Europy.

Sieć Europe Direct łączy pół miliarda obywateli w całej Europie. Składają się na nią - Centrum Kontaktowe Europe Direct oraz trzy zdecentralizowane sieci działające na poziomie lokalnym: punkty informacyjne Europe Direct, Centra Dokumentacji Europejskiej (CDE) oraz prelegenci Team Europe specjalizujący się w sprawach UE.
Przedstawiciele sieci ED mieli szansę na bezpośrednie rozmowy z licznymi przedstawicielami Komisji Europejskiej z poszczególnych Dyrekcji Generalnych oraz różnych agend unijnych. Gospodarze spotkania – przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Bułgarii zorganizowali go perfekcyjnie, zapewniając bardzo merytoryczne sesje plenarne, warsztaty tematyczne, otwarte dyskusje a także mniej formalne spotkania wieczorne uczestników.

PIE Europe Direct przy naszej uczelni reprezentowała na spotkaniu Zofia Kiełbińska-Ryń.