««  « Styczeń 2018 »  »»

Nie tylko o Bogu

2009-01-06 · Kronika Tygodnia

16 stycznia w kinie „Stylowy” w Zamościu rozpocznie się IV Przegląd Filmów Religijnych „Sacrofilm”. W ciągu tygodnia miłośnicy kina obejrzą kilkanaście filmów. Będą też mogli się spotkać z wybitnymi twórcami

Na inaugurację tegorocznego festiwalu przygotowano spektakl poetycko - muzyczny „Z obłoków na ziemię”, w opracowaniu i reżyserii aktora Jana Nowickiego. Jest on też autorem wierszy, które razem z poezją ks. Jana Twardowskiego i Bolesława Leśmiana wykorzystano w spektaklu. Początek o godz. 19 w kinie „Stylowy”.

17 stycznia o godz. 16 rozpocznie się projekcja szwajcarskiego filmu dokumentalnego „Pielgrzymka do Santiago de Compostela”, w reż. Bruno Molla. Później zostanie wyświetlony włoski film dokumentalny „Il Viaggio di Gesu”. Jest to pokaz premierowy. Po filmie widzowie spotkają się z reżyserem, Sergio Basso. Drugi dzień festiwalu zakończy pokaz rosyjskiego filmu „Wyspa”, w reż. Pawła Łungina. Początek projekcji o godz. 20.15.

Trzeci dzień „Sacrofilmu” rozpocznie się nabożeństwem ekumenicznym pod przewodnictwem ks. bp. Wacława Depo, ordynariusza diecezji zamojsko-lubaczowskiej oraz abp. Abla z prawosławnej diecezji chełmsko-lubelskiej w Chełmie.

Msza św. w intencji „Sacrofilmu” zostanie odprawiona w kościele św. Mikołaja w Zamościu, o godz. 13. O godz. 16. w „Stylowym” rozpocznie się projekcja meksykańskiego filmu „Ciche światło”, w reż. Carlosa Reygadasa. Około godz. 19 zaś komedii obyczajowej „Droga do raju”, w reż. Gerwazego Reguły. Po filmie widzowie spotkają się z Aleksandrą Woźniak, Pawłem Plucińskim oraz z Gerardem i Nadią Lebik.

W poniedziałek, 19 stycznia o godz. 14., w Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji w Zamościu (ul. Sienkiewicza 22a - sala 105) rozpocznie się wykład ks. bp. dr. Wacława Depo nt. „Godność kobiety w Liście Apostolskim Mulieris dignitatem Sługi Bożego Jana Pawła II”. O godz. 18 w „Stylowym” projekcja filmu „Tischner – życie w opowieściach”. Po filmie z publicznością spotkają się jego autorzy: Witold Bereś i Artur Więcek.

Czwarty dzień „Sacrofilmu” zakończy pokaz rosyjskiego dramatu pt. „Wygnanie”, w reż. Andrieja Zwiagincewa. Projekcję poprzedzi prelekcja dr. Seweryna Kuśmierczyka. 20 stycznia o godz. 11 rozpocznie się projekcja filmu „Goście wieczerzy pańskiej”, w reż. Ingmara Bergmana. Poprzedzi ją prelekcja dr. Seweryna Kuśmierczyka. O godz. 14, w WSZiA wykład „Czy płci muszą się różnić”, wygłosi reżyser Krzysztof Zanussi. A o godz. 19. w „Stylowym” przedpremierowo zostanie pokazany wyreżyserowany przez Zanussiego dramat pt. „Czarne słońce”. Przed projekcją odbędzie się spotkanie z reżyserem.

W środę, 21 stycznia o godz. 14, w WSZiA mufti Nedal Abu Tabaq wygłosi wykład „Rola i miejsce kobiety w islamie”. O godz. 18 w „Stylowym” rozpocznie się pokaz irańskiego filmu pt. „Półksiężyc”, w reż. Bahmana Ghobadiego. Wprowadzenie wygłosi mgr Joanna Bocheńska i Ziyad Raoof. Zapoznają oni widzów także z kolejnym filmem festiwalu. O godz. 20. zostanie wyświetlony francuski film pt. „Kobiety z góry Ararat”, w reż. Erwanna Brianda.

22 stycznia o godz. 14, w WSZiA, mgr Estera Pastuszka wygłosi wykład o „Roli i miejscu kobiety w judaizmie ortodoksyjnym”. Natomiast o godz. 19 w „Stylowym” widzowie zobaczą filmy pt. „Nieczysta”, w reż. Dafny Sudri oraz „Panna młoda”, w reż. Miri Shapiro. Po nich izraelski film pt. „Umrzeć w Jerozolimie”, w reż. Hilla Medalia. Wprowadzenie do trzeciego filmu wygłosi Estera Pastuszka.

Organizatorami „Sacrofilmu” są: Kino „Stylowy”, Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu, zamojski magistrat, a także parafia pw. św. Antoniego w Dyniskach (gm. Ulhówek).