««  « Kwiecień 2018 »  »»

Ruszają Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego „Sacrofilm" w Zamościu

2009-01-14 · Tygodnik Zamojski

W piątek (16 stycznia), w Zamościu, rozpocznie się przegląd filmów religijnych "Sacrofilm". To już czternasta edycja tej imprezy. Zaplanowano sporo projekcji, spotkania z reżyserami i wykłady.

"Sacrofilm" zainauguruje (o godz. 19, w kinie."Stylowym") spektakl poetycko-muzyczny:"Z obłoków na ziemię". Jego tematem jest rozmowa z Panem Bogiem o przemijaniu, prawdzie, miłości, miłosierdziu oraz wierze. To wszystko w kontekście życia i twórczości ks. Jana Twardowskiego. Wykonawcami spektaklu będą: aktor Jan Nowicki oraz muzycy Marek Stryszowski, Cezary Chmiel oraz Krzysztof Bodzoń.

Drugiego dnia (17 stycznia), o godz. 18, kinomani będą mogli spotkać się z włoskim reżyserem Sergio Basso oraz obejrzeć jego Mm dokumentalny pt.:"Il Yiaggio di Gcsu" (po raz pierwszy prezentowany w Polsce). Opowiada o młodym człowieku, który rusza do Ziemi Świętej, by odwiedzić miejsca związane z życiem Jezusa Chrystusa. Natomiast w poniedziałek (19 stycznia), o godz. 18, zaplanowano projekcję filmu, będącego 1,5 godzinnym dokumentem biograficznym ks. prof. Józefa Tischnera.

Dni Filmu Religijnego w Zamościu potrwają do 21 stycznia. W trakcie, na białym ekranie pojawi się wiele ciekawych produkcji z różnych krajów, np. Rosji, Meksyku, Francji, Iranu czy Szwecji.

Ponadto odbędzie się sporo wykładów. Przykładowo, 20 stycznia (wtorek), o godz. 14 w WSZiA (ul. Sienkiewicza, sala 105), Krzysztof Zanussi będzie rozważał następujące zagadnienie: Czy płcie muszą się różnić?

Organizatorami "Sacrofilmu" są kino "Stylowy", parafia p.w. św. Antoniego w Dyniskaeh oraz Wyższa Szkuta Zarządzania i Administracji w Zamościu.