««  « Kwiecień 2018 »  »»

Z sercem do pacjenta

2009-01-27 · Kronika Tygodnia

Sympozjum naukowe WSZiA: "Pacjent dializowany w uzdrowisku" oraz "Z sercem do tych, którzy leczą" to hasła VIII Zamojskiego Sympozjum Naukowo - Szkoleniowego, które odbyło się w terminie 15-18 stycznia br. Organizatorami tego przedsięwzięcia były Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji oraz SP Szpital Wojewódzki im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu, a promotorem i inicjatorem dziekan Wydziału Fizjoterapii i Pedagogiki prof. dr hab. Krzysztof Marczewski.

Sympozjum rozpoczęło się mszą świętą w Sanktuarium Matki Boskiej Krasnobrodzkiej. Obrady naukowców z całej Polski, specjalistów z zakresu balneologii i lekarzy różnych specjalności zaplanowano na 16 i 17 stycznia. Pierwszy dzień obrad nie bez przyczyny miał miejsce w Krasnobrodzie, mieście, które ponownie uzyskało status miejscowości uzdrowiskowej. Gościem specjalnym tej sesji była prof. dr hab. Irena Ponikowska, krajowy konsultant w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej.

- Uzdrowisko spełnia ogromną rolę leczniczą, profilaktyczną i rehabilitacyjną w leczeniu pacjentów z chorobami przewlekłymi. Leczenie w środowisku uzdrowiskowym często jest bardziej skuteczne od tego prowadzonego w szpitalu czy nawet w warunkach domowych - twierdzi profesor Ponikowska.

Sesję krasnobrodzką w ośrodku Energetyk prowadzili: prof. dr hab. Jan Duława oraz dr hab. Andrzej Kleinrok. Wśród wybitnych naukowców tej sesji należy wymienić również: prof. dr. hab. Franciszka Kokota, prof. dr hab. Magdalenę Durlik, prof. dr. hab. Krzysztofa Marczewskiego oraz dr. hab. Mariana Kuczerę i dr. med. Eugeniusza Mućka.

Podczas spotkania zabrał głos również burmistrz Krasnobrodu, Janusz Oś. Obradom towarzyszyła wystawa prac przygotowana przez młodzież z Państwowego Liceum Plastycznego w Zamościu.

17 stycznia pierwszą sesję w sali konferencyjnej zamojskiej "Starej Elektrowni", prowadzili: prof. dr hab. Franciszek Kokot wraz z dr. hab. Marianem Kuczerą. Druga sesja odbyła się pod przewodnictwem prof. dr. hab. Magdaleny Durlik i prof. dr. hab. Mariana Klingera. Sesję trzecią „pod specjalnym nadzorem" prowadzili: prof. dr hab. Witold Bartnik i prof. dr hab. Marek Bolanowski. Sesji dla zapracowanych lekarzy przewodniczyli: prof. dr hab. Barbara Skrzydło-Radomańska i dr hab. Tomasz Irzyniec. Referaty dotyczyły lekarzy, którzy w obliczu choroby sami stają się pacjentami. Wśród prelegentów znaleźli się m.in.: prof. dr hab. Marian Klinger, prof. dr hab. Ryszard Grenda, prof. dr hab. Andrzej Czernikiewicz, dr hab. Andrzej Kleinrok, prof. dr hab. Marek Bolanowski, dr hab. Tomasz Irzy-niec, prof. dr hab. Waldemar Kuczyński. Gościem sesji był Andrzej Mielcarek, dyrektor SP Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II. Zamojską sesję zakończył występ zespołu "Winchester 2005", na czele z prodziekanem, Januszem Skwarkiem.

Monika Mroczek Małgorzata Bzówka