««  « Styczeń 2018 »  »»

Droga do raju

2009-01-28 · Tygodnik Zamojski

Kobieta w oczach Boga jest równa mężczyźnie – zapewniali podczas wykładów w WSZiA w Zamościu prelegenci tegorocznego Sacrofilmu

Kiedy na ulicy zawołać: człowieku!, odwróci się mężczyzna, nie kobieta - przytaczał popularny eksperyment bp Wacław Depo podczas swojego wykładu na zamojskim Sacrofilmie. Tymczasem, jakkolwiek miałby wyglądać raj, do którego katolicy, muzułmanie i ortodoksyjni żydzi trafią po śmierci, jedną z najważniejszych bram doń wiodących jest właśnie ona: kobieta.

Bp Wacław Depo: Geniusz kobiety

Kobieta jest drugim „ja" we wspólnym człowieczeństwie. Widać to na przykładzie Adama i Ewy: razem stali wobec Boga, nadzy i równi. I to Adam sprzeniewierzył się swojej kobiecie, obarczając ją winą za zjedzenie owocu z zakazanego drzewa, gdy tymczasem wspólnie złamali przymierze ze Stwórcą. Ten jednak jest miłosierny: powołał kobietę, Maryję, której syn Jezus to przymierze odbudował. Ona: Maryja, kobieta, przywraca porządek świata. Droga do Odkupienia wiedzie więc przez kobietę. Nikt nie był tak blisko tajemnicy Ciała i krwi Chrystusa, jak ona. A jednak Chrystus nie uczynił ze swojej matki apostoła, więc Kościół katolicki nie wyświęca kobiet na kapłanki. Najważniejsze zadanie dla kobiety, to wydać na świat i wychować dziecko, dar Boga.

Mufti Nedal Abu Tabaq: Kobieta ma lepiej

W islamie, żeby nie było wątpliwości, jej najważniejszym zadaniem jest rodzenie i wychowanie dzieci (islam dopuszcza nawet pod pewnymi warunkami zapłodnienie in vitro). Ile będzie ich miała, zależy tylko od niej. Kobieta ma obowiązek kształcenia się. Może pracować, ale utrzymanie domu to obowiązek jej męża. Ona zarobione pieniądze zachowuje dla siebie. On też musi zadbać o jej satysfakcję w łożu.
Chusta, którą kobieta nosi na głowie jest po to, by wymusić na mężczyźnie szacunek. Dzięki niej mężczyzna nie zakochuje się w jej ciele, ale w jej duszy, umyśle. Mężczyzna, owszem, może wziąć drugą, a nawet czwartą żonę, ale pod warunkiem, że będzie wszystkie traktował równo.

Dlaczego więc w krajach arabskich kobieta ma gorszy od mężczyzny status? Bo nie zna swoich praw zawartych w Koranie. A mężczyzna nie chce, żeby je poznała. I w ten sposób obydwoje łamią prawo dane przez Proroka.

Estera Pastuszka: Ostoja domu

Talmud mówi: mężczyzna tez kobiety nic nazywa się człowiekiem. Tylko razem tworzą jedność - wierzą ortodoksyjni żydzi. Małżeństwo ich uświęca.

Kobieta nie ma wielu obowiązków wobec Stwórcy, poza pomaganiem mężowi w ich wypełnianiu. Jednym z obowiązków męża jest płodzenie dzieci. Dla kobiety to akt woli, nie obowiązek, ale jeśli małżonkowie nie mają ich przez 10 lat, mężczyzna może rozwieść się z żoną. Obydwoje jednak muszą wyrazić nań zgodę.

Niektóre ortodoksyjne żydówki rodzą nawet po 20 dzieci. Jeśli chcą odpocząć, idą do rabina i proszą o środki antykoncepcyjne.

Mąż ma obowiązek dać żonie jedzenie, ubranie i satysfakcję seksualną. Ona powinna zakrywać włosy, uważane za bardzo zmysłowe. Chowa je pod peruką.

Ortodoksyjni małżonkowie muszą powstrzymywać się od wszelkiego dotyku przez 14 dni w miesiącu, wtedy kobieta jest nieczysta. Oczyszcza ją obmycie się w mykwie.

Czym się zajmuje ortodoksyjna żydówka? Domem, dziećmi. To ona przekazuje im żydowską tradycję. Ona też zapala szabasowe świece, dba o koszerność. Mężczyzna modli się i studiuje Torę. Dlatego rzadko pracuje.

Opracowanie MaMaz