««  « Lipiec 2018 »  »»

Kto za tym stoi?

2009-12-08 · Kronika Tygodnia

Adam Michnik, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” to największy manipulator. Wodę z mózgu robi nam też tygodnik „Polityka”. Jeżeli chodzi o telewizję, na tym polu w sztuce manipulacji prym wiedzie TVN

Otym wszystkim mówił podczas spotkania w Zamościu Maciej Iłowiecki, redaktor, wiceprzewodniczący Rady Etyki Mediów. Spotkanie z Iłowieckim odbyło się 2 grudnia w Galerii Ekslibris Książnicy Zamojskiej. Wtedy też odbyła się promocja książki Iłowieckiego „Krzywe zwierciadło. O manipulacji w mediach”. W roli moderatora (osoba, która zadaje pytania i prowadzi dyskusję) wystąpił dr Dariusz Tworzydło, kierownik Zakładu Public Relations w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Spotkanie z Maciejem Iłowieckim zorganizował Klub Myśli Społecznej Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu.

Obcy kapitał, żywioł antypolski i… analfabeci

Jak wygląda świat mediów według Macieja Iłowieckiego? Jest tak: 95 proc. tytułów prasowych stanowi włas- ność obcego kapitału (szczególnie niemieckiego). Wydawcy nie przejmują się polską tradycją, kreują wzorce zupełnie do niej nie pasujące. Jak wyjaśniał Iłowiecki, w prasie kolorowej, bulwarowej najważniejsze jest to, kto się upił, kto się w kim zakochał, kto z kim się rozwiódł itd. itp.

Dlaczego jednak takie tematy budzą zainteresowanie (bo przecież te gazety bardzo dobrze się sprzedają) – na dobrą sprawę nie wiadomo. Można to próbować wytłumaczyć niskim poziomem wykształcenia społeczeństwa, którego wartość intelektualną dodatkowo niszczy schorzenie pn. analfabetyzm funkcjonalny, cywilizacyjny (Iłowiecki powoływał się na badania z których wynika, że zaledwie 3 proc. widzów/czytelników jest w stanie pojąć sens przekazywanych informacji).

Na bakier z tradycją są także inne wydawnictwa oraz ich gazety. Zdaniem Iłowieckiego manipulują (pewne fakty są przemilczane, inne zupełnie ignorowane, o jeszcze innych gazety piszą, ale nieprawdę) wszystkie media. Najbardziej jednak „Gazeta Wyborcza” (na przeciwnym biegunie jest natomiast „Rzeczpospolita”). Bardziej od „GW” wyrafinowana jest „Polityka” (też manipuluje, ale robi to znacznie lepiej, sprytniej niż „Gazeta Wyborcza”). Obie wspomniane redakcje, podobnie jak wydawnictwa opanowane przez kapitał niemiecki, dalekie są od propagowania wzorców kulturowych polskich.

Maciej Iłowiecki zwracał uwagę, że dzięki takim wydawnictwom właś- nie zatracił się np. sens słowa patriotyzm, który dla wielu młodych ludzi jest tożsamy z nacjonalizmem. Niestety Iłowiecki nie podał przykładów kiedy to, w jakich publikacjach patriotyzm byłby utożsamiany z nacjonaliz- mem. I jeszcze jedno, takie tytuły jak „Gazeta Wyborcza” i „Polityka” są niechętne Kaczyńskim (Jarosławowi i Lechowi), i bez względu na to, co robią, są oceniani źle.

W niewoli mamony

Kolejny rozdział, to manipulacje dokonywane przez telewizję TVN. Maciej Iłowiecki osobiście doświadczył nierzetelności ze strony tej stacji. Jak wspominał, jego wypowiedź została skrócona, a tym samym jej sens zniekształcono. Później dziennikarz miał się przyznać, że stało się tak z dwóch powodów. Po pierwsze – wypowiedź miała być krótka, stąd skrót. Po drugie – za tym, aby mimo to, a nawet właśnie dlatego zniekształconą wypowiedź Iłowieckiego umieścić, stał wydawca programu.

- Jak się ustrzec przed manipulacją? – podpytywał dr Dariusz Tworzydło.

Według Iłowieckiego, jest na to sposób. Trzeba po prostu, tak jak to dzieje się w USA, w szkole odpowiednio edukować dzieci, aby wiedziały, jak odróżnić informację rzetelną od tej nieprawdziwej. Dobrą metodą jest także zachęcanie uczniów do tego, aby wydawali swoje gazetki i nie bali się pisać źle o nauczycielach.

eden z uczestników spotkania chciał koniecznie się dowiedzieć, kto dokonuje manipulacji w mediach publicznych, a szczególnie w TVP. Dociekał, z jakiej to przyczyny niektóre programy publicystyczne są emitowane w coraz późniejszych godzinach (dzięki takiemu zabiegowi, programy mają mniej widzów).
- Kto za tym stoi? – pytał Macieja Iłowieckiego.

Akurat w tym przypadku żadna V kolumna nie działa. Redaktor Maciej Iłowiecki wyjaśnił, że jeśli ktoś za tym stoi, to chyba tylko reklamodawcy. Płacą za reklamy, które są nadawane przed, po lub w przerwach programów cieszących się największą popularnością. A skoro telewizja chce zarabiać, musi się z tym liczyć. I tylko z tego powodu poważniejsze (czyt. publicystyczne) programy, które z reguły mają mniejszą publikę, są nadawane późnym wieczorem, czy nawet około północy.

Maciej Iłowiecki

Absolwent biochemii na Uniwersytecie Warszawskim, w dziennikarstwie od 45 lat. Pracował m.in. w „Polityce”, „Problemach”, „Wiedzy i Życiu”, „Spotkaniach”, „Tygodniku AWS”. Publikował w „Odrze”, „Fantastyce”, „Nowej Europie”, „Rzeczpospolitej”, w kwartalniku „Ethos”, w miesięczniku „Nowe Państwo”. Za granicą m.in. w „Kulturze”, „Nowym Dzienniku”, „Zeszytach Historycznych”.

Prowadzi wykłady z zakresu medioznawstwa i etyki mediów (m.in. KUL, Uniwersytet im. Kardynała Wyszyńskiego, katolickich uniwersytetach w Trnawie i Rużomberku na Słowacji).
Był prezesem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, wiceprzewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, działał w NSZZ „Solidarność”.

Członek założyciel Towarzystwa Popierania i Krzewienia Nauk, 1990-95 prezes Fundacji Centrum Informacyjne Europy Środkowej i Wschodniej, 1993-94 - przewodniczący Rady ds. Mediów i Informacji przy Prezydencie RP, członek Komitetu Etyka w Nauce przy Prezydium PAN.

Napisał 11 książek, m.in. „Nasz wiek XX”, „Niepokój 2000 roku”, „Figle naszego świata”, „Kronika przypadków publicznych”, „Okręty na oceanie czasu”, „Media - władza - świadomość społeczna”.

Nagrody: I nagroda PAN za popularyzację nauki, nagroda specjalna SDP im. S. Konarskiego „za intelektualną odwagę”, trzy razy wybrany „najlepszym autorem pisma Fantastyka”.

źródło – biogram na stronie internetowej Rady Etyki Mediów.