««  « Kwiecień 2018 »  »»

Peryferyjni czy europejscy?

2009-12-15 · Kronika Tygodnia

Zagadnienia peryferyjności regionów, problemy demograficzne, źródła finansowania rozwoju obszarów transgranicznych oraz zadania punktów informacji w regionie zamojskim w roku 2010 były tematem seminarium "Partnerstwo Wschodnie a rozwój polsko-ukraińskiego obszaru transgranicznego", zorganizowanego 4 grudnia 2009 r. przez Centrum Informacji Europejskiej "Europe Direct", działającego przy Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji w Zamościu

Wseminarium wzięło udział ponad 30 osób: przedstawicieli władz miejskich i gminnych, administracji specjalnej, szkół oraz punktów informacji europejskiej, także z terenu Ukrainy.

Wygłoszono cztery referaty. Dr hab. Andrzej Miszczuk, profesor Uniwersytetu Warszawskiego mówił o kształceniu w zakresie gospodarki transgra-nicznej jako szansie dla regionów peryferyjnych przy zewnętrznej granicy Unii Europejskiej. Uczelnia w tegorocznej rekrutacji przyjęła 70 studentów na bezpłatną ekonomię ze specjalnością gospodarka transgraniczna.

Dr Mieczysław Kowerski, prorektor Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu, omówił demograficzne uwarunkowania rozwoju regionów na przykładzie województwa lubelskiego.

Region zamojski i szerzej województwo lubelskie charakteryzują procesy demograficzne, typowe dla regionów peryferyjnych. Występuje tu drastyczny spadek liczby urodzeń, wynikający z niekorzystnych zmian struktur wiekowych kobiet (w wiek największego natężenia urodzeń weszły roczniki kobiet urodzonych podczas niżu lat sześćdziesiątych i pierwszej połowy lat siedemdziesiątych), jak również spadku skłonności do posiadania dzieci oraz nadumieralność mężczyzn. Ponadto wysokie ujemne saldo migracji na pobyt stały wpływało naspadek liczby mieszkańców województwa lubelskiego. W latach 2000 -2008 liczba mieszkańców województwa zmalała o 2,1%. W tym czasie liczba ludności Polski zmniejszyła się o 0,3%, a województwo lubelskie było jednym z regionów o największym spadku liczby mieszkańców.

W roku 2035 województwo lubelskie liczyło będzie 1 871,1 mieszkańców, tj. o 13,4% mniej niż w końcu 2008 roku. W tym samym czasie liczba mieszkańców Polski zmniejszy się o 5,6%. W całym prognozowanym okresie następowało będzie systematyczne zmniejszanie liczby mieszkańców tak miast, jak i obszarów wiejskich, a tempo tego spadku będzie rosło.

Europejskie wsparcie obszarów transgranicznych w kontekście Programu Współpracy Transgranicznej Polska - Białoruś - Ukraina 2007-2013 omówił Bogdan Kawałko, dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.

Seminarium zakończyło wystąpienie Władysława Molasa, dyrektora Centrum Informacji Europejskiej "Europe Direct" w Zamościu. pt. „Działamy lokalnie - zadania punktów informacji europejskiej w regionie zamojskim w 2010 roku".

W czasie spotkania zaproponowano współpracę organizacjom i instytucjom regionu zamojskiego obejmującą: wspólną organizację przedsięwzięć promocyjnych, informacyjnych i szkoleniowych, przekazywanie przez CIE ED wysokonakładowych wydawnictw z zakresu problematyki europejskiej, wzajemny udział partnerów w przedsięwzięciach przez siebie organizowanych oraz wspólne opracowywanie i aplikowanie projektów o środki UE.

WM