««  « Lipiec 2018 »  »»

Nowa moda - sprzątaczki leczą zęby

2009-12-09 · Różne / Internet

Problem przedstawiania siebie w sposób bardziej korzystny jest chyba "stary ewolucyjnie", bo na pewno obecny w świecie zwierząt. Motywacje to zwiększenie swojego bezpieczeństwa (ptaki imitujące syk węża) lub zwiększenie szans na łup.

Nieodległa historia dostarczyła przykładów udawania lekarzy podczas wojny, aby zwiększyć swoje szanse przeżycia. Nie wiem, czy ktoś to dokładnie opracował, ale nie były to jednostkowe przypadki. Podszywanie się pod lekarzy stomatologów to raczej ta druga ewentualność, czyli liczenie na łup w postaci oszukanego pacjenta. Niestety najczęściej takie zachowania łączą się z jego "odczłowieczeniem" w umyśle sprawcy. Choć na 100 proc. nie wiem, czy nie istniały jakieś inne powody, np. skrajny brak samokrytycyzmu i odpowiedzialności. Dobrze jest, że gdy idziemy do gabinetu stomatologicznego, to zastajemy tam dentystę, a kiedy do konfesjonału - księdza i nie musimy tego dodatkowo sprawdzać. Chciałbym, żeby tak mogło zostać.

Prof. dr hab. med. Krzysztof Marczewski,
Zakład Etyki, Antropologii i Ogólnej Teorii Medycyny WSZiA w Zamościu,