««  « Lipiec 2018 »  »»

Prawica według Halla

2010-01-26 · Kronika Tygodnia

Dr Aleksander Hall był gościem kolejnego spotkania Klubu Myśli Społecznej w Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji w Zamościu, które odbyło się 18 stycznia br.

Ten dzień był szczególnie uroczysty w uczelni - najwyższym odznaczeniem - medalem Scholae Amicis uhonorowano Bogdana Kawałko, wieloletniego pracownika szkoły, byłego prorektora ds. rozwoju.

- Dla mnie jest to bardzo ważne wyróżnienie, którego się nie spodziewałem - komentuje Bogdan Kawałko, obecnie dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju Regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim województwa lubelskiego. W uczelni pracował ponad 10 lat. Tworzył jej pozycję na rynku edukacyjnym województwa lubelskiego. Był inicjatorem wielu przedsięwzięć realizowanych w szkole, ale szczególnie pasjonował się tematyką współpracy transgranicznej. Tak ciekawego spotkania Klubu Myśli Społecznej już dawno nie było. Duża w tym zasługa moderatora dysputy dr Aleksandra Halla.

- Do zasług prawicy na pewno można zaliczyć wytyczenie polityki zagranicznej ostatnich 20 lat niepodległej Polski - mówił podczas spotkania Hall. Kłótliwość i brak roztropności to niestety wady polskiej prawicy.

Zapytany przez dziennikarzy o analogie między polską a francuską prawicą, odpowiedział, że nie jest zwolennikiem przenoszenia wzorców z innego kraju na grunt rodzimy. A swoje zainteresowania prawicą francuską niewątpliwie zawdzięcza fascynacji takim osobom jak Napoleon Bonaparte i Charles de Gaulle.

Rektor Jan Andreasik podczas spotkania wspomniał o związkach dr Halla z Zamościem. W naszym mieście mieszkają jego krewni ze strony matki.

Spotkaniu KMS towarzyszyła promocja książki „Historia francuskiej prawicy 1981-2007". To kolejna „francuska" monografia dr Aleksandra Halla, działacza opozycji w PRL, potem polityka, a przez cały czas publicysty i historyka. A obecnie również wykładowcy akademickiego. Publikacja została wydana przez Wydawnictwo Konsorcjum Akademickie WSIiZ, WSE i WSZiA.