««  « Lipiec 2018 »  »»

Sympozjum naukowe Z SERCEM DO KRWI

2010-01-27 · Tygodnik Zamojski

Pod takim hasłem w dniach 15-16 stycznia odbyło się IX Sympozjum Naukowo-Szkoleniowe, którego organizatorami były Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu i S.P. Szpital Wojewódzki im. Papieża Jana Pawła II. Tym razem tematem przewodnim rozważań naukowych była hematologia.

Przedstawione na sympozjum problemy prezentowały wysoki poziom naukowy a obecność wybitnych specjalistów z zakresu hematologii dodatkowo podniosła prestiż wydarzenia. To właśnie wieloletnia tradycja tych zamojskich spotkań gwarantuje co roku dużą liczbę uczestników (ponad 150 osób). Do inicjatorów tego przedsięwzięcia należy prof. dr hab. Krzysztof Marczewski, dziekan Wydziału Fizjoterapii i Pedagogiki w Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji w Zamościu.

Sympozjum zainaugurowały warsztaty prowadzone przez dr. Rafała Sapułę, dyrektora NZOZ Centrum Rehabilitacji Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji. Słuchaczy - w sali wykładowej wypełnionej po brzegi -zgromadziły zajęcia z Karolem Scipio del Campo, szefem Zakładu Rehabilitacji w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie. Specjalista wyjaśniał znaczenie rehabilitacji dla pacjentów chorych na hemofilię. W prowadzonym przez niego Zakładzie Rehabilitacji stosowane są podstawowe ćwiczenia z kinezyterapii. Jest dużo ćwiczeń w odciążeniu, aby uniknąć krwawień z powodu tarcia o siebie powierzchni stawowych. Istotne są tu małe obciążenia, krótkie serie ćwiczeń oraz przerwy pomiędzy tymi seriami. W zakładzie wykonywane są również zabiegi polegające na wstrzykiwaniu do stawów izotopu, który ma zlikwidować przerosty i obrzęk maziówki, powiększyć szparę stawową i umożliwić ruch w stawie.

Tomasz Jędruszczak i Rafał Burak. rehabilitanci NZOZ Centrum Rehabilitacji WSZiA podczas warsztatów pokazywali innowacyjne metody usprawniania pacjentów ze schorzeniami hematologicznymi (między innymi prezentowana była metoda PNF).

Swoje wyniki badań, podczas sympozjum, prezentowali naukowcy z całego kraju: prof. dr hab. Anna Dmoszyńska, prof. dr hab. Kazimierz Sułek, prof., dr hab. Maria Cioch, prof. dr hab. Krzysztof Warzocha, prof. dr hab. Bożena Sokołowska, prof. dr hab. Iwona Hus, prof. dr hab. Krzysztof Filipiak, prof. dr hab. Stefan Grajek, prof. dr hab. Maria Majdan, prof. dr hab. Piotr Paluszkiewicz, prof. dr hab. Marcin Adamczak, prof. dr hab. Jerzy Windyga oraz prof. dr hab. Andrzej Klein-rok. Szczególnymi gośćmi sympozjum byli Marcin Zamoyski, prezydent miasta Zamość, Andrzej Mielcarek, dyrektor S.R Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II, a także Marek Lipiec, dyrektor ds. lecznictwa w tym szpitalu. Sympozjum zakończył wykład prof, dr hab. Krzysztofa Marczewskiego „Czas w medycynie". Nawiązywał on do kolejnego sympozjum, którego tytuł będzie odnosił się do czasu. Zostało więc tylko czekać na to, co przyniesie nam czas.