««  « Styczeń 2018 »  »»

Różne pasje - jedna uczelnia

2010-02-16 · Kronika Tygodnia

Pół tysiąca uczniów szkół zamojskich i spoza Zamościa odwiedziło Wyższą Szkołę Zarządzania i Administracji w Zamościu podczas Dnia Otwartego, 4 lutego. Dużym powodzeniem wśród uczestników cieszyły się wykłady na temat Gruzji i matematyki na maturze.

- Jestem pod wrażeniem spotkania z dziennikarzami z Radia Lublin, Pawłem Bobołowiczem i Wojciechem Pokorą. Opowiadali niesamowite rzeczy - skomentowała Eliza Leszczyńska-Pieniak, nauczycielka z III Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu. Część uczniów, z którymi pojawiła się na uczelni, uczestniczyła także w finale VII edycji konkursu „Co w szkole piszczy?". A jej podopieczna, Emilia Szum z gazety szkolnej „Vers Libre", tego dnia zdobyła drugie miejsce w kategorii „artykuł".

- Żeby nauczyć się pływać, trzeba wejść do basenu. Podobnie jest z matematyką - wystarczy zacząć rozwiązywać zadania, żeby okazało się, że jest to łatwe i całkiem przyjemne - przekonywał Piotr Ludwikowski, kierownik Pracowni Matur OKE w Krakowie podczas spotkania „Nie taki diabeł straszny - czyli jak zdać maturę z matematyki". To było już drugie spotkanie z tego cyklu, organizowane przez uczelnię. W tegorocznej edycji matematyk skoncentrował się na analizie błędów popełnionych podczas próbnych matur.

Węzeł gordyjski, z natury rzeczy nie do rozwiązania, rozwiązywali uczestnicy warsztatów pedagogicznych, prowadzonych przez studentki pedagogiki: Annę Szczerbę i Marzenę Nizio oraz Annę Mołdoch i Ewelinę Galant.

- Te warsztaty są świetną zabawą, niezależnie od wieku uczestników -wybuchy śmiechu zagłuszyły komentarz uczennicy, która na Dzień Otwarty przyjechała z Hrubieszowa.

Tak ogromnego zainteresowania tematem „Erasmus w Belgii, Turcji i Niemczech" nie spodziewał się jeden z jego organizatorów Paweł Kalinowski, student trzeciego roku fizjoterapii.

- Musieliśmy powtórzyć naszą prezentację, chyba się spodobało - uśmiecha się. Paweł wraz z Kasią Gaber byli na Erasmusie w Craislheim (w Niemczech), Justyna Kuropatwa z Eleną Klaudel w Mechelen (w Belgii), a Mateusz Pelc (wraz z dwiema studentkami fizjoterapii) w Bolu, w Turcji. Wszyscy z wypiekami na twarzy opowiadali o swoich doświadczeniach podczas wyjazdu, częstowali smakołykami przywiezionymi prosto z ww krajów, pokazywali zdjęcia i filmy z miejsc, które zwiedzili.

- Idź na barszczyk ukraiński. Jest super - przekazywała sobie młodzież kręcąca się po budynku uczelni przy Sienkiewicza. Barszcz i pierogi z sosem grzybowym - takie smakołyki towarzyszyły prezentacji zwyczajów, tradycji, kultury i historii Ukrainy, przedstawiane przez studentów z tego kraju pod kierownictwem Anny Zbozhnyuk z działu promocji i rekrutacji Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu. Svietlana Sychak, studentka II roku administracji mówiła podczas spotkań o hafcie ukraińskim. - Każda dziewczyna na Ukrainie powinna umieć haftować, bo gdy chłopiec jej się spodoba, to daje na znak zgody - haftowany czarno-czerwony specjalny ręcznik. Gdy chłopaka odrzuca, wręcza mu dynię - opowiadała Svietlana, stypendystka Marszałka Województwa Lubelskiego. Studentka otrzymuje również stypendium za wyniki w nauce, fundowane przez uczelnię.
Pasjonaci Internetu uczestniczyli natomiast w warsztatach, które poprowadził Robert Moteka z portalu roztocze.net. Było to kolejne spotkanie z cyklu „Media w Europie", firmowane przez CIE Europe Direct w Zamościu.

Podczas Dnia Otwartego odbył się także finał VII edycji konkursu „Co w szkole piszczy?" o miano najlepszej gazety województwa lubelskiego. W tym roku wygrała „u.p.S.!" z I Liceum Społecznego w Zamościu. Najlepszym dziennikarzem została Paulina Pawlak z gazety „TAK!" z Łukowa. Jurorzy najwyżej ocenili tekst jej autorstwa „Alkohol - droga do wolności czy droga donikąd?".

Poważnym tematom, spotkaniom i wykładom towarzyszyła również dobra zabawa. Muzyczna niespodzianka w wykonaniu zespołu uczelni na czele z prodziekanem dr. Januszem Skwarkiem (w towarzystwie - studentki pedagogiki Justyny Kuropatwy oraz znanego zamojskiego muzyka Jerzego Balakuta). Król Michael Jackson nie powstydziłby się występu studentów ukraińskich. Swoje umiejętności prezentowali: Iryna Dmytruk, Taras Voitusik i Roman Gaikovskyi do piosenki „Dangerous". Na sali zabrakło miejsc podczas występu Anety Lechowicz ze Studia Tańca Nowoczesnego M2. Taniec brzucha z szablami i skrzydłami w jej wykonaniu był niezwykłym elementem Dnia Otwartego Uczelni.

Małgorzata Bzówka