««  « Styczeń 2018 »  »»

Młodzi nie tylko wiersze piszą

2010-02-09 · Kronika Tygodnia

W kategorii gazet szkolnych zwyciężył „u.p.S!” (ZS im. Unii Europejskiej w Zamościu). Autorką najlepiej ocenionej publikacji jest natomiast Paulina Pawlak z gazety „TAK!” (LO im. T. Kościuszki w Łukowie)

W czwartek (4 lutego) zakończyła się VII edycja konkursu „Co w szkole piszczy”, organizowanego przez Wyższą Szkołę Zarządzania i Administracji w Zamościu. Dziennikarze „Forum Akademickiego”, „Dziennika Wschodniego”, „Słowa Podlasia”, Super Tygodnia Chełmskiego”, „Kroniki Tygodnia”, „Tygodnika Zamojskiego”, „Kuriera Lubelskiego” oraz Małgorzata Bzówka, kierownik działu promocji i rekrutacji WSZiA oceniali 13 szkolnych wydawnictw.

Za najlepszą gazetę szkolną w województwie lubelskim uznano „u.p.S.!”, wydawany przez uczniów Zespołu Szkół im. Unii Europejskiej w Zamościu. Miejsca II i III zajęły: „Kapitol” (II LO im. Marii Konopnickiej w Zamościu) i „Bez kitu” (Zespół Szkół w Piaskach). Nagrodą dla zwycięskiej redakcji był netbook, redakcja gazety „Kapitol” otrzymała aparat cyfrowy, a „Bez kitu” – nagrody rzeczowe.

Autorką najlepszego tekstu („Alkohol - droga do wolności czy droga donikąd?”) jest Paulina Pawlak z gazety „TAK!” I LO im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie. W tej kategorii II miejsce zajęła Emilia Szum (tekst: „Czy szkoła podoła?”, red. „Vers Libre” – gazeta III LO im. Cypriana Kamila Norwida w Zamościu). Miejsce III przyznano Pauli Ciuraszkiewicz (tekst: „UPS... Matura”; red. „Kapitol”). Paulina Pawlak otrzymała dyktafon cyfrowy, dwie kolejne laureatki – nagrody rzeczowe.

Większość nagród, w tym te dla zwycięzców ufundowała WSZiA. Organizatorzy zaprosili też do konkursu redakcje szkolnych portali internetowych. Oceny podjęli się dziennikarze „ZAMOSC ONLiNE” oraz „Roztocza Online”. Nie mieli zbyt dużo pracy. Jak się okazało, spośród nadesłanych propozycji, oczekiwania (internetowa gazeta szkolna) spełnili tylko uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Hrubieszowie (w tej szkole jest też radio internetowe). I oni otrzymali nagrody.