««  « Lipiec 2018 »  »»

Studia pielęgniarskie w WSZiA

2010-12-21 · Kronika Tygodnia

Rozmowa z Hanną Witek, absolwentką (czerwiec 2010) studiów pomostowych na kierunku pielęgniarstwo w Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji w Zamościu

Dlaczego zdecydowała się Pani na podjęcie studiów pomostowych w ramach Projektu współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego?

Głównym powodem podjęcia przeze mnie nauki na studiach pomostowych była chęć odświeżenia i pogłębienia wiedzy z zakresu pielęgniarstwa, a poza tym uzyskanie wyższego wykształcenia pielęgniarskiego.

Skąd dowiedziała się Pani o możliwości ukończenia studiów w ramach projektu?

O tym, że istnieje możliwość podjęcia studiów pomostowych w ramach projektu dowiedziałam się ze strony internetowej Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu. Informacja taka została przekazana też na spotkaniu kierowniczej kadry pielęgniarskiej w moim zakładzie pracy.

Czy w Pani środowisku studia w ramach projektu cieszą się zainteresowaniem?

W moim środowisku studia w ramach projektu cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Od kiedy zostały uruchomione, każdego roku podejmuje je kilka znajomych mi osób.

Czy mogła Pani liczyć na wsparcie kadry kierowniczej i środowiska zawodowego?

Oczywiście. W moim przypadku mogłam liczyć na wsparcie kadry kierownicze!. W szpitalu, w którym pracuje bardzo docenia się i wspiera osoby podnoszące kwalifikacje zawodowe.

Co może Pani powiedzieć osobom, które wahają się z podjęciem decyzji?

Radzę nie zwlekać. Naprawdę warto podjąć ten trud, który w efekcie daje niesamowitą satysfakcję. Niewiele zostało już czasu, więc warto jak najszybciej wykorzystać tę okazję, aby pogłębić swoją wiedzę, dowiedzieć się czegoś nowego, połączyć dotychczasową wiedzę i doświadczenie z najnowszymi doniesieniami w pielęgniarstwie i medycynie. Spiąć to wszystko wielką klamrą z napisem licencjat pielęgniarstwa.

Jak udało się Pani pogodzić obowiązki zawodowe z zajęciami, nauką i obowiązkami rodzinnymi?

Jestem już na etapie bardzo dojrzalej matki i żony, w związku z czym w swoich obowiązkach domowych i rodzinnych dostałam od rodziny solidne wsparcie, za co serdecznie im dziękuję.

Jeżeli chodzi o pracę zawodową, to także nie miałam większych problemów, Przecież studia pielęgniarskie to jakby część mojej pracy, bo i tak ciągle się dokształcam. Jeżeli człowiek ma coraz mniej wolnego czasu to wykorzystuje go bardziej racjonalnie, coraz lepiej nim gospodaruje.

W jaki sposób wiedza zdobyta podczas udziału w projekcie została lub może zostać wykorzystana przez Panią na rzecz zdrowia pacjenta?

Uważam, że mam bardzo dobre przygotowanie zawodowe i duży staż pracy, ale udział w projekcie ugruntował moją dotychczasową i nową wiedzę. Dzięki tym studiom stałam się jakby bardziej dojrzała i pewna siebie zawodowo, co znacząco przekłada się na kontakty i opiekę nad pacjentem. Nie należy jednak zapominać, że zawody medyczne wymagają pokory.

Czy gdyby Pani miała pokryć koszt studiów z własnych środków, wzięłaby Pani w nich udział?

Czynnik finansowy jest chyba najważniejszy w naszej grupie zawodowej, w kontekście podnoszenia własnych kwalifikacji i kształcenia. Najszczersze chęci i największe ambicje bledną, gdyż najzwyczajniej nie stać nas na ponoszenie tak wysokich kosztów jak oplata za studia.

Gdybym miała pokryć te koszty, to na pewno nie zdecydowałabym się na naukę, tym bardziej, że już ukończyłam wcześniej dwustopniowe studia na innym kierunku, za które niestety płaciłam i doskonale wiem, jakie jest to obciążenie dla budżetu domowego,

Co dało Pani ukończenie studiów w ramach projektu i czy było warto je podjąć?

Zdobyłam dużą wiedzę, która pozwala mi na bardziej świadome wykonywanie swojego zawodu, zrozumiałam wiele zagadnień, które przez lata przyjmowałam za pewnik, nie znając ich istoty, poznałam wiele mądrych, ciekawych i wartościowych osób zarówno wśród kadry, administracji uczelni, jak i swoich koleżanek, Byłam w miejscach, w których gdyby nie studia, nigdy bym się nie znalazła, Jednym słowem przeżyłam kolejną wspaniałą przygodę w moim życiu, chociaż nie ukrywam, że czasami z dreszczykiem. I proszę sobie wyobrazić, że to wszystko otrzymałam za darmo.