««  « Styczeń 2018 »  »»

Nie tylko dla ekonomistów!

2010-12-21 · Kronika Tygodnia

Ciekawe staże i praktyki zawodowe, często wykraczające poza zwykle standardy, dobrze płatne dla absolwenta WSZiA i firmy przyjmującej - to cechy charakterystyczne projektu „Kadry dla gospodarki transgranicznej. Program wzmocnienia potencjału dydaktycznego WSZiA w Zamościu”

Program ten uczelnia realizuje ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Czas realizacji projektu to lata 2009-2012, a budżet, jaki uczelnia otrzymała na jego sfinansowanie to prawie 3 miliony złotych.

Celem ogólnym projektu jest przygotowanie kadr dla gospodarki transgranicznej w regionie lubelskim poprzez wdrożenie programu rozwojowego WSZiA w Zamościu. Zgodnie z tym celem uczelnia rozszerzyła swoją ofertę edukacyjną poprzez wprowadzenie jedynej w kraju autorskiej specjalności gospodarka trans-graniczna na studiach I stopnia kierunku ekonomia. Organizacja programu zajęć na tym kierunku oprócz zdobycia zgodnej ze standardami ministerialnymi wiedzy ekonomicznej umożliwia studentom odbycie ciekawych wizyt studyjnych oraz praktyk i staży w przedsiębiorstwach i instytucjach funkcjonujących na rynku przygranicznym po obu stronach granicy (urzędy celne, instytucje administracji państwowej i samorządowej, firmy logistyczne, transportowe i handlowe, itp.).

Grupę docelową projektu stanowią studenci i absolwenci WSZiA: nowej specjalności gospodarka transgraniczna na kierunku ekonomia oraz kierunków administracja, pedagogika oraz fizjoterapia.

Projekt nie obejmuje tylko kształcenia na kierunku ekonomia. Dzięki wdrażaniu dodatkowych praktyk i staży absolwenci kierunków: administracja, pedagogika oraz fizjoterapia będą przygotowywani do wejścia na transgraniczny rynek pracy. Poprzez organizację szkoleń w zakresie technik komunikacji, auto-promocji, autoprezentacji i tworzenia dokumentów aplikacyjnych, studenci i absolwenci uczeni są skutecznych zachowań na rynku pracy.

- W projekcie realizujemy wiele celów, tzw. szczegółowych. Jednym z nich jest wzmocnienie praktycznych elementów kształcenia, dzięki wdrożeniu programu dodatkowych praktyk i staży, i w tym zakresie współpracujemy z pracodawcami z naszego regionu - mówi Izabela Pieczykolan, kierownik projektu.

Uczelnia organizuje co roku 80 staży absolwenckich. Staż może trwać od 5 tygodni do 3 miesięcy (min. 180 godz.), Wynagrodzenie stażysty (2 700 zl brutto) oraz opiekuna wyznaczonego przez pracodawcę pokrywane jest z Europejskiego Funduszu Społecznego, a zatem pracodawca nie ponosi żadnych kosztów z racji przyjęcia absolwenta WSZiA na staż - dodaje Izabela Pieczykolan.

- Zgodnie z wymogami projektu okres pomiędzy ukończeniem studiów, a rozpoczęciem stażu nie może być dłuższy niż 6 miesięcy - wyjaśnia Zofia Kiełbińska-Ryń, specjalista ds. organizacji programu praktyk i staży. - Absolwent przed rozpoczęciem stażu powinien odbyć 60-godzinną praktykę i szkolenie z zakresu skutecznych zachowań na rynku pracy oraz indywidualne spotkanie z doradcą zawodowym. Dotychczas 22 osoby zakończyły staż absolwencki, a kolejnych 50 jest w trakcie odbywania stażu w różnych firmach, m.in. w Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji.

- Odbyłam staż w dziale promocji i rekrutacji mojej uczelni. Jestem zadowolona, bo wiele się nauczyłam, mam już co wpisać w cv a przede wszystkim otrzymałam zastrzyk finansowy, co ma dla mnie ogromne znaczenie, bo zaczęłam studia II stopnia w Warszawie, więc wydatków teraz będzie sporo - mówi Halyna Krysyuk, absolwentka kierunku administracja w Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji w Zamościu.

Absolwentów oraz firmy zainteresowane nawiązaniem współpracy z uczelnią prosimy o kontakt z Biurem Karier Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu, ul. Akademicka 4, 22-400 Zamość, tel. 84677 67 18, e-mail: biuro-karier@wszia.edu.pl lub zarejestrowanie firmy na stronie www.praktyki.wszia.edu, pl (zakładka Biuro Karier).