««  « Lipiec 2018 »  »»

Jakie miasto, taka wojna

2011-01-04 · Kronika Tygodnia

"Zamojska Wojna na Poduszki" - umówili się na nią na Facebooku. Planowali bitwę od trzech tygodni.

O mającej się odbyć walce było głośno nie tylko w sieci, informacja dotarła do zamojskiego magistratu. UM nie wyraził zgody "na publiczną rozróbę" na Starówce, ale na to, aby odbyła się ona w parku - tak. Na wszelki wypadek, na miejsce przybyli strażnicy miejscy, była ekipa pogotowia ratunkowego.

Na pomysł wpadł Artur Zamkowski, student budownictwa Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu. Gdy tylko napisał o tym na Facebooku, zaczęli się zgłaszać chętni.

Pomysłem zainteresowało się ponad 1000 osób, a 455 zadeklarowało, że weźmie udział w bitwie 29 grudnia i punktualnie o godzinie 14. przyjdzie z poduszkami do parku. Zanim się zaczęło, poduszki zostały poddane oględzinom.

- Nie mogą mieć zamków, metalowych elementów, nie może w nich być niczego ciężkiego i twardego - informowała Magda Piasecka "Megi".

- Chcieliśmy pokazać, że flash mob (z ang. - w jednym miejscu i o jednym czasie udaje się zgromadzić ludzi, a ci podejmują wspólną akcję) można zorganizować nie tylko w Warszawie czy Krakowie, ale też w Zamościu - wyjaśnia Dominik Ruczajewski "Icek", mieszkaniec Zamościa, student ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Jak się okazało na I Zamojską Wojnę na Poduszki przyszło zaledwie 20 osób... Organizator przyczyn nieobecności wcześniej spodziewanego tłumu doszukuje się w biurokracji...

- Zgodę na przeprowadzenie poduszkowej bitwy otrzymałem od pani prezydent Iwonny Stopczyńskiej wcześniej. Nagle dzień przed akcją poinformowano mnie, że mamy się przenieść ze Starówki do parku... - mówi zawiedziony Artur Zamkowski.