««  « Lipiec 2018 »  »»

Wybierz kierunek studiów

2011-01-25 · Kronika Tygodnia

Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna to nowa specjalność proponowana przez Wyższą Szkołę Zarządzania i Administracji w Zamościu, na kierunku pedagogika. W dalszym ciągu dużym zainteresowaniem kandydatów na studia cieszy się również profilaktyka społeczna i resocjalizacja.

Brak przedszkoli i kadry przygotowanej do pracy w tych jednostkach, zwłaszcza w dużych aglomeracjach miejskich. Pedagogika z taką specjalnością daje konkretny zawód i poszerzenie możliwości zatrudnienia. Studia podyplomowe na kierunkach pedagogicznych cieszą się ogromnym powodzeniem, co jest symptomem dużego zapotrzebowania na rynku pracy - zdaniem dra Janusza Skwarka, prodziekana Wydziału Fizjoterapii i Pedagogiki w Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji w Zamościu to są argumenty przemawiające za podjęciem studiów na tym kierunku.

Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna to studia specjalistyczne nadające uprawnienia nauczycielom do pracy z małymi dziećmi, we wczesnej fazie ich rozwoju intelektualnego, emocjonalnego i fizycznego. Dobrze zorganizowana i zaplanowana nauka, a także zabawa na tym etapie rozwoju dziecka to wartościowa inwestycja w jego przyszłość, podobnie jak dobrze wybrane studia są wyznacznikiem jakości życia zawodowego i osobistego uczestników kształcenia. Celem studiów w ramach specjalności pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna jest przekazanie studentom nowoczesnej wiedzy teoretycznej i praktycznej, niezbędnej do nauczania w przedszkolu oraz prowadzenia zajęć w szkole we wczesnym etapie edukacji. Program studiów obejmuje między innymi przedmioty z zakresu: psychologii, socjologii, pedagogiki przedszkolnej, pedagogiki wczesnoszkolnej, teorii wychowania, dydaktyki, metodyki pracy opiekuńczo-wychowawczej, metodyki prowadzenia zintegrowanych zajęć dydaktyczno-wychowawczych, zastosowania technik multimedialnych w pracy z dziećmi, nauczania języków obcych (angielski, niemiecki) w przedszkolu i w szkole we wczesnym etapie edukacji jak również promocji zdrowia i zdrowego stylu życia. Innowacyjną propozycją są zajęcia z przedmiotów artystycznych np.: muzyka, plastyka, taniec, teatr. Takie umiejętności mogą być pomocne przy prowadzeniu zajęć z arteterapii lub muzykoterapii.

Absolwenci posiadać będą wszechstronną wiedzę teoretyczną i praktyczne przygotowanie do pracy w przedszkolu oraz w szkole we wczesnym etapie edukacji, jak również w innych instytucjach wymagających kwalifikacji z zakresu pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Ważną umiejętnością absolwentów będzie posługiwanie się wybranymi językami międzynarodowymi. Istotna jest także umiejętność profesjonalnego nauczania tych języków w przedszkolu i szkole podstawowej. Absolwenci będą przygotowani do rozwiązywania trudnych problemów wychowawczych u dzieci oraz kierowania ich rozwojem osobowościowym. Będą posiadać umiejętności diagnozowania trudności edukacyjnych, wykrywania zaburzeń emocjonalnych i wad wymowy oraz podejmowania stosownych działań profilaktycznych i korygujących. Inną ważną cechą absolwentów będzie umiejętność pracy z dziećmi szczególnie uzdolnionymi. Studenci mają możliwość odbycia atrakcyjnych praktyk zawodowych w kraju, jak i za granicą.

Miejsca pracy: szkoły, przedszkola, świetlice samodzielne i przyszkolne, warsztaty terapii zajęciowej.

Z analiz internetowej giełdy pracy infoPraca.pl wynika, że ponad 15 proc. ze wszystkich ofert zaadresowanych do nauczycieli pochodzi z zagranicy, najwięcej z Norwegii. Poszukiwani są tam przede wszystkim nauczyciele wychowania przedszkolnego. Norweskie przedszkola oferują wynagrodzenie rzędu od 59 do 82 zł brutto na godzinę. Pracodawca zapewnia nie tylko intensywny, 12-tygodniowy kurs języka norweskiego, ale także pomoc w załatwieniu formalności związanych z uzyskaniem pozwolenia na pracę czy znalezieniem mieszkania. Polska przedszkolanka w Norwegii może liczyć na ubezpieczenie zdrowotne oraz świadczenie rodzinne na każde dziecko do 18 roku życia, mieszkające w Polsce.

Prognozy rynkowe w kraju szacują również wzrost zapotrzebowania na pedagogów wychowania przedszkolnego ze względu na powstające, jak grzyby po deszczu, prywatne przedszkola.

- Zwłaszcza w dużych miastach dostać się trzylatkowi do przedszkola jest trudniej niż absolwentowi szkoły średniej na akademię medyczną - stwierdził S ławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego („Wprost" z sierpnia br.).

oprac. mb