««  « Lipiec 2018 »  »»

Dzień Otwarty WSZiA

2011-02-22 · Kronika Tygodnia

Prawie 600 uczniów i nauczycieli odwiedziło Wyższą Szkołę Zarządzania i Administracji podczas Dnia Otwartego Uczelni 10 lutego br. Każdy znalazł coś dla siebie, ale największą popularnością cieszyły się warsztaty dziennikarskie, zajęcia o maturze z matematyki i cyberprzemocy w Internecie.

Warsztaty dziennikarskie, z cyklu "Media w Europie", których współorganizatorem było CIE Europe Direct Zamość, prowadzili Jarosław Kalbarczyk z radia ESKA i Marcin Bielesz z "Gazety Wyborczej", Mówili o "blaskach i cieniach" swojego zawodu.

- Jeśli ktoś szuka pracy spokojnej i bezstresowej w godzinach od do - to nie będzie dziennikarzem. Ktoś kto lubi ludzi, szuka przygód, chce codziennie poznawać coś nowego, nie boi się wyzwań i jest pełen niespożytej energii, powinien spróbować - zachwalał dziennikarstwo nie tylko radiowe Jarosław Kalbarczyk. Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji ma uprawnienia do prowadzenia kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Wkrótce rozpocznie nabór na ten kierunek. Uczelnia proponuje ciekawe specjalności na tym kierunku i stawia na dziennikarstwo internetowe, ściśle powiązane z grafiką medialną.

- Matematyka wcale nie musi być trudna. Teraz ważne, żeby nie tylko zdać maturę, ale żeby zdać ją jak najlepiej - przekonywała Irena Ołtuszyk, koordynator matury z matematyki w województwie lubelskim. Przed tą niezwykle ciekawą analizą matematyczną prorektor dr Mieczysław Kowerski wręczył studentom certyfikaty potwierdzające zdobycie stypendium ministra za szczególne osiągnięcia w nauce. Dla przypomnienia w WSZiA 11 osób otrzymało te prestiżowe stypendia, co w przeliczeniu na tysiąc studentów daje tej zamojskiej uczelni pierwsze miejsce w regionie wśród uczelni publicznych i niepublicznych.

Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji zajmuje się bezpieczeństwem w sieci od co najmniej kilku miesięcy. Dziekan dr Bogusław Klimczuk prowadzi zajęcia w szkołach głównie ponadgimnazjalnych, które cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli. Dlatego też podczas Dnia Bezpiecznego Internetu (8 lutego) i Dnia Otwartego Uczelni (10 lutego) tego tematu po prostu nie mogło zabraknąć. Nauczyciele skorzystali z telekonferencji (patronat CIE Europe Direct Zamość), która również podejmowała podobną problematykę "Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w Internecie - doświadczenia wybranych krajów europejskich". Spotkanie z Rzeszowa prowadził Krzysztof Kilar z Akademii Cisco.

Podczas Dnia Otwartego nie zabrakło również muzycznych atrakcji ("Jaka to melodia" prowadzący prodziekan dr Janusz Skwarek). Swoją kulturę prezentowali zarówno studenci ukraińscy ("Po drugiej stronie Bugu"), jak i tureccy (przybyli do Zamościa prosto z Istambułu). Studenci pedagogiki prowadzili zajęcia z komunikacji interpersonalnej, inżynierię ekstremalną prezentowali studenci budownictwa. Stypendyści Erasmusa i Leonardo da Vinci chwalili się swoimi wojażami do Portugalii i Finlandii. Oblężenie przeżył punkt informacyjny CIE Europe Direct, który za pozytywną odpowiedź w quizie europejskim rozdawał sympatyczne misiaki pluszowe.

- Ale ekstra - wzdychał na łóżku do masażu uczeń z liceum w Krasnobrodzie. Poddał się masażowi, jak wielu innych tego dnia, wykonywanemu przez studentów fizjoterapii i nie żałował.

mb