««  « Lipiec 2018 »  »»

Generacje - kreacje

2010-12-25 · Niedziela

Dobiegł końca projekt Fundacji ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom -pt.: "Generacje - kreacje. Sztuka w dialogu pokoleń"

W  poniedziałkowy wieczór 13 grudnia br. o godz. 17.00 w sali widowiskowej Młodzieżowego Domu Kultury im K. Makuszyńskiego podsumowano wspólne działania artystyczne dzieci i seniorów wystawieniem Jasełek. Przedstawienie teatralne reżyserowała Krystyna Kulowa. Opracowaniem muzycznym spektaklu kierował Marian Szewera. Wielomiesięcznym działaniom wieńczącym współpracę towarzyszyła wystawa plastyczna i fotograficzna przygotowana przez dzieci i seniorów pracujących pod kierunkiem Małgorzaty Magryta (więcej informacji: http:// www.mdk.zam.pl).

Projekt "Generacje - kreacje. Sztuka w dialogu pokoleń" dotyczący wspólnej aktywizacji twórczej dzieci z domów dziecka oraz seniorów był realizowany jednocześnie w czterech miastach Polski: Łodzi, Przemyślu, Świdniku i Zamościu.

W naszym mieście zadanie realizowane było przez dzieci z Państwowego Domu Dziecka, seniorów Uniwersytetu III Wieku oraz Młodzieżowy Dom Kultury im. K. Makuszyńskiego w Zamościu. Obie grupy - dzieci i seniorzy wspólnie uczestniczyli w wydarzeniach artystycznych - spektaklach teatralnych, koncertach i wystawach, a następnie sami tworzyli pod fachową opieką instruktorów i nauczycieli swoje dzieła. Celem projektu było budowanie więzi międzypokoleniowej i tworzenie płaszczyzny dla przekazu kulturowego pomiędzy najstarszą i najmłodszą generacją Polaków, a także zachęcenie do uczestnictwa w kulturze grup, które mają do niej ograniczony dostęp. Głównym zadaniem projektu było również pokazanie dzieciom z domów dziecka, często pozbawionym dobrych rodzinnych wzorców, właściwych postaw życiowych. Seniorzy z zamojskiego Stowarzyszenia - Uniwersytet Trzeciego Wieku byli dla nich znakomitymi nauczycielami wartości i tradycji, a także ważnymi dorosłymi, których zabrakło w ich życiu.

Projekt był realizowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pomysłodawcą i kierownikiem projektu była Elżbieta Olszewska, dyrektor programowy Fundacji ABC XXI - Cała Polska czyta dzieciom. "Generacje - kreacje" w Zamościu koordynował Andrzej Szumowski.

Andrzej Szumowski