««  « Lipiec 2018 »  »»

Staż dla absolwentów

2011-03-15 · Kronika Tygodnia

Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu od wielu lat korzysta ze wsparcia finansowego Komisji Europejskiej w ramach programu Leonardo da Vinci

Dla przypomnienia, Leonardo da Vinci jest częścią programu edukacyjnego Unii Europejskiej "Uczenie się przez całe życie", realizowanego w latach 2007-2013. Program ma na celu promowanie mobilności pracowników na europejskim rynku pracy oraz wdrażanie innowacyjnych rozwiązań edukacyjnych dla podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Wspiera także rozwiązania zwiększające przejrzystość i uznawalność kwalifikacji zawodowych w krajach europejskich.

W 2010 roku Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu, w ramach programu Leonardo da Vinci realizowała projekt pt. "Rozwój europejskiego wymiaru kierunków: informatyka, ekonomia i administracja - staże dla absolwentów".

Jego głównym celem było zwiększenie mobilności absolwentów WSZiA w Zamościu, poprzez wsparcie ich kreatywności i kwalifikacji interpersonalnych pierwiastkiem międzynarodowym. Uczelnia jako promotor projektu stworzyła absolwentom okazję do dostosowania nabytych umiejętności językowych, zawodowych oraz osobowościowych do potrzeb europejskiego rynku pracy. W ramach projektu 7 absolwentów WSZiA w Zamościu: Maryana Len, Ewelina Bednaruk, Mateusz Knap, Janusz Hałasa, Krystian Jednacz, Bartłomiej Papuga oraz Paweł Malinowski spędziło 3 miesiące na praktyce zawodowej w innowacyjnych instytucjach w Belgii, Niemczech i Finlandii.

- Stypendium LdV było dla uczestników projektu niewątpliwie szkołą życia i sprawdzianem ich słabych oraz mocnych stron. Dla niektórych był to pierwszy wyjazd zagraniczny. Inni po raz pierwszy mieli okazję pracować w międzynarodowym środowisku, poznać organizację i kulturę pracy europejskiego przedsiębiorstwa. Jedno jest pewne - dla wszystkich staż był bezcennym doświadczeniem, a każdy dzień pobytu nowym wyzwaniem, przynoszącym nieoczekiwane zadania do realizacji i zaskakujące rozwiązania - tłumaczy Aleksandra Kahan z biura współpracy międzynarodowej WSZiA w Zamościu.

Janusz Hałasa, który 3-miesięczny staż odbył w firmie Barthał Anhangerbau, tak opowiada o swoim pobycie na stypendium: "Wyjazd do Niemiec był szansą zdobycia nowego doświadczenia, odwiedzenia pięknych miejsc, poznania nowych ludzi. Podczas praktyki miałem okazję nabyć wiele nowych umiejętności, zapoznać się z organizacją produkcji oraz funkcjonowaniem firmy. Praca na kolejnych etapach powstawania produktu, a także niekiedy wyjazdy z transportem do odbiorców, były bardzo ciekawym zajęciem. Oprócz stałych pracowników, na terenie zakładu spotkać można było grupę studentów z Niemiec, którzy odbywali tutaj swoje praktyki. Byli bardzo przyjaźni i zawsze chętni do pomocy. Zachęcam do wyjazdu, naprawdę warto!".

Ewelina Bednaruk kolejna uczestniczka projektu LDV odbywała staż w partnerskiej uczelni z Belgii: Katholieke Hogeschool Kempen, pracując w Dziale Współpracy Międzynarodowej. Jakie są jej oczekiwania po powrocie z praktyki: "Mam nadzieję, że staż wpłynie pozytywnie na dalsze moje życie zawodowe i będzie dla mnie pomocny przy znalezieniu pracy" - mówi Ewelina. W tym miejscu
warto podkreślić, że kilku beneficjentów projektu otrzymało propozycję dalszej pracy w firmie, ale niektórzy utwierdzili się w przekonaniu, że najlepiej czują się w kraju i że właśnie tutaj jest ich miejsce.

Przyjęcie na staż zamojskich absolwentów jest traktowane przez zagraniczne firmy jako możliwość wymiany doświadczeń, a także sprawdzenia polskich pracowników, którzy od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej coraz częściej postrzegani są jako osoby o wysokich kwalifikacjach zawodowych, kreatywne, odpowiedzialne za powierzone im zadania. Stypendium LDV otwiera przed absolwentami możliwości nie tylko zatrudnienia, ale również wyboru najatrakcyjniejszej oferty pracy ze względu na fakt, że mają oni w swoim dorobku zawodowym staż zagraniczny, stanowiący przepustkę do kariery. Jakie znaczenie ma staż zagraniczny dla młodego absolwenta, stojącego przed wyzwaniami współczesnego rynku pracy, najlepiej oddają słowa Pawła Malinowskiego, absolwenta administracji WSZiA w Zamościu, który pierwsze doświadczenia zawodowe zdobywał w uczelni partnerskiej WSZiA w Zamościu - North Karelia University of Applied Sciences: "Indeks to czek nieograniczonych możliwości. Dzisiaj wiem, że było warto!!! Bo przecież NIGDY NIE JEST ZA PÓŹNO... Chęć poznawania nowych rzeczy, gotowość, by ciągle się dokształcać powinny być naszym sposobem na życie".

AK