««  « Kwiecień 2018 »  »»

Cierpimy na głód pracy

2011-03-22 · Kronika Tygodnia

W Schwäbisch Hall, partnerskim mieście Zamościa będzie ok. 2 tys. miejsc pracy. To po 1 maja, gdy dla Polaków zostanie otwarty rynek pracy w Niemczech

O tym mówili w Zamościu przedstawiciele Schwäbisch Hall podczas II Transgranicznych Targów Pracy, jakie odbyły się 17 marca w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu. Targi zorganizowały Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu oraz zamojski Powiatowy Urząd Pracy. Zatrudnienia przyszło szukać prawie 1 300 osób.

Niemcy zapraszają

Podczas targów swoje oferty zaprezentowało 70 firm z regionu, ale też z Niemiec (m.in. Barthau Anhängerbau GmbH) i Ukrainy.
– Targi pracy to ważne wydarzenie w życiu miasta, a przede wszystkim ważne dla osób poszukujących pracy. Świadczą o tym fakty – w porównaniu z ub. rokiem rosnąca liczba firm oferujących pracę, więcej osób odwiedzających targi, a także zainteresowanie naszym rynkiem pracy firm zagranicznych. Uczelnia będzie organizować targi pracy w kolejnych latach.

Pozytywny efekt targów jest wynikiem, w głównej mierze, współpracy WSZiA z Powiatowym Urzędem Pracy. Dobrze, że na targach byli przedstawiciele specjalnej podstrefy ekonomicznej – mówił dr Bogusław Klimczuk, dziekan Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu.

Po raz pierwszy, co warto podkreślić, na targach zaprezentowało się miasto partnerskie Schwäbisch Hall. Reprezentanci miasta informowali podczas konferencji prasowej, że 30 osób mogą zatrudnić od zaraz, a 2 tys. miejsc jest planowanych docelowo w tym mieście (po 1 maja). Zatrudnienie w Niemczech znajdą budowlańcy, pracownicy służby zdrowia (szczególne zapotrzebowanie jest na rehabilitantów).
Wg raportu firmy Manpower (doradczo-szkoleniowa z 40 agendami zatrudnienia) – za rok 2010 najbardziej poszukiwanymi na rynku pracy w Polsce są wykwalifikowani pracownicy fizyczni, menedżerowie projektów, przedstawiciele handlowi i inżynierowie. Podobnie prezentowała się struktura ofert pracy proponowanych na targach. Dominował sektor usługowy. Oferowano pracę w zawodach: kucharz, barman, fryzjer, przedstawiciel handlowy itp.

Europa finansuje

Zorganizowano też szkolenia dla osób poszukujących zatrudnienia.

– Bardzo ciekawe zajęcia. Z jednej strony dużo jest materiałów na temat przygotowania CV, ale zawsze praktyczne wskazówki są dodatkową wskazówką i podpowiedzią – mówił jeden z uczestników warsztatów.
Skuteczne zachowania na rynku pracy, autoprezentacja i poszukiwanie w sobie mocnych stron, umiejętność komunikowania się i pracy w zespole, a także mobilność zawodowa ma europejskim rynku pracy, staże i praktyki zagraniczne – wszystkie te tematy cieszyły się dużym zainteresowaniem.

II Transgraniczne Targi Pracy organizowane zostały w ramach projektu „Kadry dla gospodarki transgranicznej. Program wzmocnienia potencjału dydaktycznego WSZiA w Zamościu”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Uczestnicy targów mogli na hali OSiR zobaczyć studentów w charakterystycznych białych koszulkach i czerwonych czapeczkach. To studenci ekonomii (ok. 60 osób), kształcą się na – gospodarce transgranicznej, realizowanej w ramach wspomnianego programu (Kadry dla gospodarki...). Studia na tym kierunku są bezpłatne.