««  « Kwiecień 2018 »  »»

Pożytek z rozmowy

2011-03-22 · Kronika Tygodnia

Rozum bez wiary, czy wiara bez rozumu? A może rozum i wiara w duecie? Problemy ludzi różnych religii oraz ich stosunek do wiary i Boga były tematem XVI Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego "Sacrofilm" w Zamościu.

Wiara i rozum są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się do kontemplacji prawdy. Sam Bóg zaszczepił w ludzkim sercu pragnienie poznania prawdy, którego ostatecznym celem jest poznanie Jego samego, aby człowiek – poznając Go i miłując – mógł dotrzeć do pełnej prawdy także o sobie – napisał Ojciec Święty Jan Paweł II we wstępie do encykliki „Fides et ratio”. To ona stała się inspiracją do tegorocznego programu „Sacrofilmu”.

Ważne, jak się wierzy

W Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” prezentowane były filmy i odbywały się spotkania, którym towarzyszyła wystawa malarstwa „W poszukiwaniu straconego piękna – sztuka, wiara i rozum” Jerzego Tyburskiego. W budynku Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji przy ul. Sienkiewicza odbywały się wykłady i toczyły dyskusje nt. religijności, innowierców, dialogu międzyreligijnego.

– Kościół katolicki jest przewodnikiem w tym dialogu. Ojciec Święty niejednokrotnie podkreślał, że jeżeli jest taka możliwość, żeby się spotkać z człowiekiem, żeby rozmawiać – to trzeba rozmawiać – podkreślał ks. Wiesław Mokrzycki.

Czy to, jaką religię człowiek wyznaje, może mieć wpływ na jego zbawienie?

– Przecież ludzie nie mogą ponosić winy za to, że wychowali się w islamie – mówił dr Janusz Skwarek, prodziekan wydziału fizjoterapii i pedagogiki w zamojskiej WSZiA.

O relacjach wiara-rozum i potrzebie dialogu mówili Elżbieta Grocholska-Zanussi i Krzysztof Zanussi.
– Religie na najwyższym poziomie duchowości są sobie bliskie. Jeśli ktoś urodził się w innej religii i utożsamianie się z nią prowadzi do wzrostu duchowego, to wszystko jest w porządku. Jednak, jeśli tego wzrostu nie widać, to może należy podpowiedzieć innowiercom, aby dołączyli do naszego Kościoła – zastanawiał się Krzysztof Zanussi.

To my jesteśmy Kościołem

– Ważne, aby wskazać człowiekowi, co jest dobrem, prawdą i pięknem, a co złem, kłamstwem i brzydotą. Co wcale nie znaczy, że jeśli raz w życiu człowiek wybierze dobro, prawdę i piękno, to one już zawsze będą mu towarzyszyć. Człowiek musi o to wszystko nieustannie walczyć – mówiła Elżbieta Grocholska-Zanussi.
Ona i jej mąż przekonywali, że nie wolno ulegać modom kształtowanym przez media.

– W ostatnim czasie zauważalna jest tendencja ataku na Kościół, który stał się niemodny. Ale przecież my nie możemy dać sobie wmówić, że Kościoła już nie ma, że przeminął..., bo Kościół to przecież my. I to my musimy go zmieniać. Nie możemy się bać zwracać uwagi proboszczowi, że mówi nudne kazania. Trzeba chociaż raz w roku zorganizować spotkanie z księdzem biskupem. Po to, aby powiedzieć, co złego dzieje się w naszych parafiach – mówiła Elżbieta Grocholska-Zanussi.

Brama dla Zanussiego

Krzysztof Zanussi w festiwalu uczestniczył po raz trzynasty. Jego filmy były pokazywane po raz szesnasty. W tym roku zaprezentowano „Rewizytę”. Tuż przed projekcją, w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” za wsparcie i zaangażowanie przy realizacji dotychczasowych festiwali, organizatorzy nagrodzili reżysera statuetką, której nadano nazwę „Brama”. Statuetkę zaprojektował zamojski artysta Bartłomiej Sęczawa.

Nazwę wymyślił ks. Wiesław Mokrzycki.

– Może to być brama do dialogu międzyreligijnego, brama dla Elżbiety i Krzysztofa Zanussich do Zamościa, a także brama dla tych, którzy chcieliby tu przyjechać. Ale może to być też brama do ludzkich umysłów i serc – tłumaczył ks. Wiesław Mokrzycki.