««  « Kwiecień 2018 »  »»

I wiara, i rozum

2011-03-23 · Tygodnik Zamojski

Ksiądz Wiesław Mokrzycki, pomysłodawca i organizator Zamojskich Dni Filmu Religijnego "Sacrofilm”, mówi skromnie: - Nie mnie podsumowywać to wydarzenie, a widzom.

Widzowie ocenili swoją obecnością: na niektóre seanse filmowe nie można było się dostać, tak duże było zainteresowanie.

Hasłem przewodnim tegorocznego "Sacrofilmu" byty wiara i rozum oraz zależności między nimi, Inspiracją - encyklika papieża Jana Pawia II "Fides et ratio".

Podczas "Sacrofilmu" wystąpił m.in. Jan Nowicki z zespołem De Profundis, prezentowano także wystawę prac Jerzego Tyburskiego. W CKE "Stylowy" (współorganizator wydarzenia) wyświetlano m.in. takie filmy, jak: "Stalker", "Ludzie Boga", "Trzy minuty. 21:37", "Młyn i krzyż", "Ajami", "Hadewijch", "Głód-33". Krzysztof Zanussi przyjechał do Zamościa z "Rewizytą". To w jego ręce trafiła pierwsza statuetka - "Brama", którą od tęgo roku postanowiono nagradzać osoby zasłużone dla festiwalu. Drugą dostał dr Seweryn Kuśmierczyk, który poprowadził warsztaty z analizy filmowej. Autorem statuetki jest zamojski artysta Bartłomiej Sęczawa.

Powodzeniem cieszyły się także organizowane w WSZLA wykłady i prelekcje przed filmami.

Duże zainteresowanie wzbudził pierwszy raz wprowadzony do programu festiwalu panel dyskusyjny "Rozum bez wiary, wiara bez rozumu", którego moderatorem był teolog, prof. Eugeniusz Sakowicz. Uczestniczyli w nim -kar. prof. Tadeusz Guz - filozof, dziennikarze Arnaldo Casali i Jan Byra, bioetyk i lekarz prof. Krzysztof Marczewski oraz muzułmański teolog Nidal Abu Tabak.

MaMaz