««  « Kwiecień 2018 »  »»

Innowacyjne kształcenie inżynierów budownictwa

2011-10-05 · MM Moje Miasto Zamość

O poziomie kształcenia na studiach w dużej mierze decyduje program i metody przekazywania wiedzy. Budownictwo jako kierunek zamawiany realizowany już trzeci rok przez Wyższą Szkołę Zarządzania i Administracji w Zamościu charakteryzuje się innowacyjnymi metodami kształcenia. Ogromne znaczenie dla kierunku mają praktyki zawodowe oraz zajęcia warsztatowe.

Celem tych zajęć było poszerzenie wiedzy i umiejętności praktycznych studentów. Na trzecim i czwartym semestrze studiów tematyka warsztatów dotyczyła technik budowlanych w kompleksach zabytkowych, praktycznych aspektów konserwacji kamienia, drewna, metalu i sztukaterii oraz procedur administracyjnych w budownictwie.

- Zajęcia warsztatowe w muzeum to była również świetna zabawa. Odtworzenie pękniętej ramy czy jakiegoś zagubionego elementu sztukaterii już nie jest żadnym problemem. To są dla nas bardzo praktyczne umiejętności, a o to przede wszystkim chodzi na tym kierunku - mówi Anna Kolasińska, studentka III roku budownictwa. Jest już absolwentką pedagogiki, ale zdecydowała się na studia na drugim kierunku. Dlaczego po pedagogice jeszcze budownictwo? - Jest to kierunek, który mi się po prostu podoba.

W rozpoczynającym się roku akademickim studenci budownictwa będą uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez praktyków budownictwa -kadrę zarządzającą firm budowlanych, inżynierów projektantów, inżynierów wykonawczych, pracowników administracji po prawie budowlanym czy prawników specjalizujących się w prawie budowlanym.

Jak można zauważyć, budownictwo to nie jest kierunek dla humanistów. Od przyszłych studentów wymaga się dokładności w obliczeniach i zainteresowań o charakterze technicznym. Przedmioty wiodące w programie takich studiów związane są z projektowaniem konstrukcji budowlanych, materiałoznawstwem czy mechaniką. Dla inżynierów budownictwa ważna jest także współpraca z innymi ludźmi. Liczy się umiejętność planowania i zarządzania pracą, a więc także zdolności kierownicze.

- I rzecz niezmiernie ważna: studia na kierunku budownictwo (a praca w charakterze inżyniera tym bardziej) to nie tylko teoria stawiania budynków czy mostów. Budownictwo to przede wszystkim praca w terenie, często na wysokościach, w nie zawsze przyjemnych warunkach pogodowych. Każdy kto wiąże swoją przyszłość z tym zawodem powinien pamiętać, iż nie może nienawidzić matematyki a wyobraźnia przestrzenna i umiejętność pracy z zespołami ludzkimi to standard - tłumaczy dr Bogusław Klimczuk, dziekan Wydziału Zarządzania i Administracji w Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji w Zamościu.

Więcej szczegółów na temat rekrutacji i pełna oferta kierunków na stronie www.wszia.edu.pl tel. 84 677 67 22. Możliwość rejestracji elektronicznej.

Dbamy o tradycję - budujemy nowocześnie. Program wsparcia kierunku budownictwo WSZiA w Zamościu. To projekt, który Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu realizuje już trzeci rok. Jego podstawowym celem jest wykształcenie inżynierów budownictwa dla potrzeb regionu lubelskiego.